Belarus Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim almak gençler için çok caziptir. Bu öğrenciler askerlik bakımından özel öğrenci statüsünde kabul edilir. Askerlik Kanununda öngörüldüğü üzere belli koşullar altında askerlik tecili yapabilirler.

Belarus'da Eğitim

Belarus Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim almak gençler için çok caziptir. Bu öğrenciler askerlik bakımından özel öğrenci statüsünde kabul edilir. Askerlik Kanununda öngörüldüğü üzere belli koşullar altında askerlik tecili yapabilirler. Belarus ülkesi öğrencilerin eğitim için çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Belarus askerlik tecili de aynı koşullarda yapılabilir. Bu sayede öğrenciler eğitimlerini aksatmadan tamamlayabilir.

Belarus üniversitelerinde kariyer yapmak isteyen gençler askerlik çağı gelmeden tecil işlemlerini mutlaka yapmalıdır. Gençler askerlik yapmalarına engel teşkil eden bir sağlık sorunu bulunmuyorsa zamanında askere gitmek zorundadır. Ancak eğitim için yurtdışında bulunuyorlar ise kanunda öngörüldüğü gibi askerlik tecili yaptırabilir.

Belarus dünya çapında seçkin üniversiteleri ile öğrencilere ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi olanağı sunan bir ülkedir. Eğitim amacıyla bu ülkede bulunan öğrenciler yaşları kanunda öngörülen sınırı aşmıyorsa, belirlenen yıl kadar askerlik tecili yaptırabilir. Dil eğitiminde en fazla 2 yıl, ön lisans için 4 yıl, lisans için 7 yıl, yüksek lisans ve doktora için de 6 yıl askerlik tecili hakkında sahip olurlar.

Askerlik kanunda belirlenen bu yıl sınırları öğrencilerin belirli yaşına kadar kullanılabilir. Dil eğitimi, ön lisans, lisans öğrencileri için en fazla 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir. Bu yaş sınırı yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlar için ise 35 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin askerlik tecil hakkını belirlenen yıl kadar kullanabilmeleri sadece bu yaş sınırına kadar uygundur. Bu yaşı geçtikten sonra askerlik tecili yaptıramazlar. Yaş sınırını doldurmadan eğitimine devam etmeleri halinde askerlik tecilini birer yıl olarak uzatabilirler.

Yurtdışı eğitim için öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında bulunan Belarus askerlik tecili için ülkenin başkenti Minsk şehrindeki T. C. Belarus büyükelçiliği (Minsk) internet adresinden özel öğrenci statüsü altında askerlik tecil işlemleriniz için randevunuzu alabilirsiniz. Başvuru sırasında ihtiyacınız olan belgeleri de önceden hazırlamalısınız. Askerlik tecilini ilk defa yapanlar ya da sonraki tecil işlemlerinde yapacağınız işlemlerin hepsi aynıdır.

Belarus Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Belarus üniversitelerinde yurtdışı eğitim gören öğrenciler dil eğitimi, ön lisans, lisans bölümleri için öğrenim gördükleri üniversitelerden öğrenim belgesini alarak T. C. Belarus Minsk Büyükelçiliğinden randevu alabilirler. Askerlik tecil işlemlerini bu şekilde tamamlayabilirler. Ön lisans eğitimini tamamlamış ve dikey geçiş yapmış olan öğrenciler de aynı şekilde askerlik tecilini yapabilir.

Bu ülkede yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerde üniversitelerinden öğrenim belgesini alarak büyükelçilikten askerlik tecil için randevu alarak tüm işlemlerini tamamlayabilir.

Belarus askerlik tecili için bu ülkede okuyan ya da bu ülkeye öğrenim görmek için gidecekler kabul edildikleri eğitim kurumundan öğrenci belgesini alarak web sitesinden özel öğrenci statüsü ile randevularını alabilirler. Bu konuda + 90 312 292 29 29 numaralı konsolosluk yetkililerinden de bilgi alabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1