Moldova Bayrağı

Sarı, mavi ve kırmızı renklerinden oluşan Moldova bayrağı dikey şeklinde olduğundan Romanya bayrağı ile aynı olmaktadır. Fakat Moldova bayrağının tam ortasında bulunan sarı rengi üzerinde ülkenin arması yer almaktadır. Bu arma ile Moldova bayrağı Romanya bayrağından ayırt edilmektedir.

Moldova'da Eğitim

Moldova Bayrağı

Sarı, mavi ve kırmızı renklerinden oluşan Moldova bayrağı dikey şeklinde olduğundan Romanya bayrağı ile aynı olmaktadır. Fakat Moldova bayrağının tam ortasında bulunan sarı rengi üzerinde ülkenin arması yer almaktadır. Bu arma ile Moldova bayrağı Romanya bayrağından ayırt edilmektedir.

Moldova Bayrağı Tarihi

12 Mayıs 1990 yılında kabul edilerek kullanılmaya başlanan Moldova bayrağı bu zamana kadar kullanıma devam etmektedir. 1991 yılında Sovyetler birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazanan Moldova bayrak tasarımı için Fransa ve Romanya bayrağından yardımda almıştır. Üç renkli ve dikey şeklinde bulunan bayrak 1990 yılından bu yana göklerde yer almaktadır.

Moldova Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Fransa ve Romanya bayrakları üzerinden esinlenen Moldova bayrağı da sarı, mavi ve kırmızıdan oluşmaktadır. Her rengin farklı bir anlamının olmasının yanı sıra Moldova bayrağı uzun süredir bu renkler üzerinden bağımsızlığı ilan etmektedir. Moldova bayrağı üzerinde bulunan arma ve amblem de aynı şekilde Moldova bayrağının önemini yansıtmaktadır.

Moldova Bayrağı Renkleri Anlamı

Gökyüzünü yansıtan Moldova bayrağındaki mavi rengin yanı sıra bulunan diğer iki renkte ortaklık kurdukları ülkelerin bayrak renklerinden oluşmaktadır. Bu nedenle üç renk ve dikey şeklinde bayrak oluşturulmuştur. Son olarak bayrağın tam ortasında bulunan arma üzerinde, kartal göğsü kalkan sembolünde bulunuyor. Bu arma üzerinde bulunan kırmızı ve mavi renkte kalkan olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda kalkan içerisinde yer alan yaban öküzü başı da Moldova bayrağının Romanya ile ortak mirasını temsil etmektedir. Kartalın yan taraflarında bulunan zeytin dalı ve haç simgesi de cesur kişilerin olduğunu anlatmaktadır.

Moldova Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Renkler üzerinde ve bayrağın tam ortasında yer alan ülkenin arması gücü ve cesurluğu anlatmaktadır. Ülkenin ortak mirasını da yansıtan bu amblemde hem kartal hem de yaban öküzü bir arada bulunmaktadır. Armanın her iki yanında bulunan zeytin dalı dostluğu anlatırken, haç işareti de gücü anlatmaktadır. Haçını ve zeytin dalını tutan kartal güçlü ve cesur olarak da adlandırılmaktadır.

Moldova Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Dikey şeklinde bulunan üç rengin ortasında yer alan arma çizimi ilk olarak bayrağın eşit parçalara ayrılması belirlenmektedir. Mavi, sarı ve kırmızı renklerin olacağı bayrakta orta kalınlıkta eşit üç parça belirlenmektedir. Dikey şeklinde çizilen renklerin belirlenmesinin sonrasında sarı renk üzerine ülkenin arması yerleştirilir. Detayları ile belirlenen armada hem bayrağın hem de sarı rengin ortasında yerleştirilmektedir.

Moldova Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

12 Mayıs 1990 yılından bu yana bağımsızlığı ilan eden Moldova o zamandan beri bayrağını da göklerde bulunduruyor. 27 Ağustos 1991 yılında da son olarak tam bağımsızlığını ilan eden Moldova mevcut bayrağını değiştirmeden kullanamaya devam etmektedir.

Moldova Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Ülkenin bağımsızlığını ilan etmesi ile bayrağını da kullanmaya başlaması aynı şekilde ilerlemiştir. 12 Mayıs 1990 yılında bağımsız olarak ayrılan Moldova bayrağı 29 yaşında olarak göklerde yer almaya devam etmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1