Moldova YÖK Denklik

Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa ülkesidir. Ukrayna ve Romanya arasında yer almaktadır. Kişinev başkentidir. 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış ortalama 3 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Rumence ve Moldovaca konuşulmaktadır. Avrupa’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için sınavsız kabul sağlamaktadır.

Moldova'da Eğitim

Moldova Üniversiteleri YÖK Denklik


Doğu Avrupa’nın Güzel Ülkesi Moldova’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa ülkesidir. Ukrayna ve Romanya arasında yer almaktadır. Kişinev başkentidir. 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış ortalama 3 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Rumence ve Moldovaca konuşulmaktadır. Avrupa’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için sınavsız kabul sağlamaktadır. Yani diğer ülkelerde ki gibi bir ÖSYM sınav belgesi talep etmemektedir. Tıptan Mühendisliğe tüm alanlarda öğrenim görebileceğiniz üniversiteleri mevcuttur. Çağdaş ve eşitlikçi bir eğitim sistemi mevcuttur.

Aynı zamanda da yenilikçidirler. AB üyesi değildir. Ancak Avrupa birliği uyumlu bir eğitim sağlamaktadır ve Bologna süreci içerisinde yer almaktadır. Yani, üniversiteler uluslararası geçerli mavi diploma sunmaktadırlar. Ayrıca YÖK denklik Moldova için bulunmaktadır. Yükseköğretim kurumumuz diğer ülkelerde ki üniversitelerin eğitim öğretim sistemlerini değerlendirmekte ve kendi kalite ölçülerimize göre tanınırlık belgesi vermektedir. Eğitim içerik ve kalitelerinin ülkemiz sistemine uyumlu olmasına özen göstermektedir.

Moldova’da tıp eğitimi alıp mezun olmuş bir öğrencinin ülkemizde ki bir tıp mezunu ile aynı bilgi ve donanıma sahip olması önem taşımaktadır. Bu sebeple YÖK denklik Moldova üniversiteleri arasında önemli bir kriterdir. Eğitim almaya karar verdiğinizde öğrenim göreceğiniz üniversitenin tanınırlık belgesini kendi adınıza hemen almalısınız. Bu belgeyi talep edeceğiniz bir dilekçe ile YÖK’e bireysel başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tanınırlık alındıktan sonra öğreniminize gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz.

Mezun olduktan sonra yine diplomanız ve ders içerikleriniz ile birlikte Yükseköğretim Kurumuna başvuruda bulunmalısınız. Kurumumuz yönetmeliğinde belirttiği şekilde okul tanınırlığına, ülkede kalış sürenize, ders içeriklerinize bakacak ve komisyon oluşturulup sizin adınıza inceleme sağlanacaktır. Eğitiminizle ilgili bu inceleme sürecinde Moldova’da görmediğiniz ancak Türkiye müfredatında yer alan dersler varsa bunları Türkiye’de ki devlet ya da özel üniversitelerinde alarak eksiklerinizi tamamlamanız gerekecektir. Sonrasında devam eden değerlendirmede hakkınızda bir sınav kararı çıkarsa kendi alanınızla ilgili müfredattan sorumlu tutulacağınız test şeklinde bir sınava tabi tutulacaksınız. YÖK denklik Moldova bu sürecin tamamlanmasından sonra gerçekleşecektir. Başarılı olmak tamamen bireysel performansınızla doğru orantılıdır. Kendi alanınızla ilgili bilgi donanımınızın kalitesi denklik sürecini kısaltacak ya da uzatabilecektir.

Hayallerinize giden yolda başarıya en yakın olduğunuz an doğru meslek seçimini gerçekleştirdiğiniz andır. Çünkü size en uygun mesleği seçerseniz daima mutlu olur ve işinizi yapmaktan dolayı keyif alırsınız. Her sabah güneş sizin için doğar ve gün bitmesin istersiniz. İnsan hayatının büyük bir kısmını çalışarak geçirmektedir. Bu nedenle çalışacağınız alanı doğru belirlemek kendiniz için yapacağınız en hayati yatırımdır. Bu konuda profesyonel danışmanlardan mutlaka destek almalı ve doğru bölümü doğru üniversitede okumalısınız. Yurtdışı eğitim birçok farklı değişkenin birlikte entegre olması sonucu gerçekleşir. Önceki eğitim geçmişi, meslek seçimi, bütçe ve daha birçok konunun size özel olarak belirlenmesi ve bu şekilde eğitime başlanılması gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1