Moldova Askerlik Tecili

Türkiye'de yaşayan vatandaşlar için Moldova askerlik tecili (erteleme) işlemi askerlik şubelerinden gerçekleştirilirken yurtdışında yaşayan vatandaşlar bu işlemi gerçekleştirebilmeleri için ülkemiz temsilciliklerine giderek başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Moldova'da Eğitim

Moldova Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için Moldova askerlik tecili (erteleme) işlemi askerlik şubelerinden gerçekleştirilirken yurtdışında yaşayan vatandaşlar bu işlemi gerçekleştirebilmeleri için ülkemiz temsilciliklerine giderek başvurularını yapmaları gerekmektedir. Elbette ki başvuru öncesinde konsolosluklarımızdan randevu almanız gerekmektedir ve randevu gününe kadar hangi statü nedeniyle Moldova ülkesinde ikamet ediyorsanız ve askerliğinizi erteletmenize neden olacak durumları belgelerle bildirmelisiniz. Moldova askerlik erteleme başvurusu için gemi adamı, işveren ve işçi statüsünde randevuları gerçekleştirildikten sonra gerekli evraklarınız ile birlikte Kişinev Büyükelçiliğine giderek evraklarınızı verebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Moldova askerlik tecili (erteleme) işlemi için bulunduğunuz statüye uygun olarak başvurularınız yapma şartı bulunmaktadır. Özel öğrencilik statüsü kapsamında ise askerlik erteleme işlemleri için yapılması gereken büyükelçiliğimizin Eğitim Müşavirliğine ya da Başkonsolosluğumuzun Eğitim Ataşeliği’ne giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrencilerin ve özel eğitim nedeniyle Moldova da ikamet eden öğrencilerin Özel öğrenci başvurusu lisansüstü eğitim yapanlar için Sevk Tehiri Teklif Formu ve öğrenci statüsü ile bu ülkede yaşama yükümlüler içinde ilk erteleme başvurusu gibi işlemler yine Eğitim Ataşeliği üzerinden yapacağınız başvuru ile gerçekleştirilmektedir. Bu ülkede askerlik erteleme işlemi için bulunduğunuz statüye göre erteleme işleminin tekrarı ve yaş sınırı değişmektedir.

Moldova askerlik tecili (erteleme) işlemleri için birden fazla sebebiniz bulunuyorsa birden fazla Tabiiyetli yani çok vatandaşlığa sahip bir bireyler için askerlik erteleme işlemleri Türkiye cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince yapılan uygulama ile gerçekleştirilmektedir. Moldova askerlik erteleme işlemlerinde esas alınan kriterler arasında şunlar yer alıyor.

Yurtdışında doğan ve ikamet edenler kanuni olarak reşit yaşına kadar yabancı bir ülkede vatandaşlık hakkı kazanan Türk vatandaşların talepleri halinde yurtdışında yaşamaları nedeniyle gerekli belgeleri ibraz etmeleri sağlanarak askerliklerini tek seferde 39 yaşını tamamlayana kadar erteleyebilirler.

18 yaşından sonra Moldova da ikamet etmek amacıyla yurtdışına çıkmış olan ve yabancı ülkede yaşama hakkı kazananlar birden fazla vatandaşlık statüsünde erteleme kapsamında değerlendirilirler ve bu durumda vatandaşlar askerlikleri erteleme işlemi açısından işçi, işveren veya meslek yada sanat mensubu konumunda erteleme işlemi sağlanır.

Moldova askerlik tecili (erteleme) işlemlerini bir kez gerçekleştirdiğinizde 2. kez erteleme işlemi başvurusu yapmanıza gerek olmayan durum birden fazla tabiiyetli statüsünde olmaktır. Bu kişiler 1 kez erteleme işlemi gerçekleştirdiklerin de 38 yaşının sonuna kadar ve 39 yaşından gün almadan askerlikleri süresiz olarak ertelenmiş olur. İşçi, işveren statüsünde olanlar, gemi adamı statüsünde bulunanlar ve öğrenci olma nedeni ile Moldova da ikamet edenlerin ise 2. kez gerekli belgeler ile yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik erteletme ve daha fazla konuda bilgi almak için konsolosluk çağrı merkezi üzerinden detaylı bilgi alabilir ya da adresi üzerinden de yaşadığınız ülke ve size en yakın konsolosluk ile irtibata geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1