Azerbaycan Askerlik Tecili

Ülkemizden ve diğer ülkelerden eğitim ve çalışma sebebi ile her yıl sayısız ülkeye sayısız insan gitmektedir. Ülkelerin sunduğu ayrıcalıklar ve fırsatlar eşliğinde kişiler kendi hayatlarına bir yön verebilmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim

Azerbaycan Askerlik Tecili

 

Azerbaycan askerlik tecili konusu özellikle öğrenciler için oldukça önemli bir konudur. Ülkemizden ve diğer ülkelerden eğitim ve çalışma sebebi ile her yıl sayısız ülkeye sayısız insan gitmektedir. Ülkelerin sunduğu ayrıcalıklar ve fırsatlar eşliğinde kişiler kendi hayatlarına bir yön verebilmektedir. Kimileri eğitim sebebi ile gittiği ülkede temelli kalırken, kimileri de aldığı eğitim ya da iş tecrübesi ile kendi ülkesinde faydalı olabilmektedir. Yurtdışına giden kişilerin bazı zamanlarda yapması gereken işlemler bulunabilmektedir. Bu tarz işlemler genel olarak bağlı bulunulan ülkelerin temsilcileri tarafından yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri de askerlik erteleme işlemleridir.

Askerlik erteleme insanlara zor gibi görünse de sanıldığı kadar zor bir mesele değildir. Bilinen yol ve yöntemler bu durumu karmaşık olmaktan uzaklaştırmaktadır. Azerbaycan da ülkemizden çok fazla sayıda insan çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim ya da çalışmak için giden kişi sayısı oldukça fazladır. Bu durumda Azerbaycan askerlik tecili (erteleme) işlemleri de çoğu kişi tarafından başvuru yapılarak halledilebilmektedir.

Azerbaycan Askerlik Erteleme

Askerlik yaşı ülkemizde 20 olarak belirlenmiştir. Bu yaş grubundaki kişilerin çoğu eğitim görmektedir. Bu sebeple askerliklerini erteleme yoluna gitmektedirler. Yurtdışında eğitim gören kişiler öğrenci olduğunu kanıtlar nitelikteki belgelerle askerliklerini erteletme hakkına sahip olabilmektedir. Azerbaycan askerlik tecili (erteleme) işlemleri de ülkede bulunan başkonsolosluk/büyükelçilikler tarafından yürütülüp sonuca bağlanabilmektedir. Yaş aralığı inceleme sonrasında işlem onaylanacaktır.

Lisans eğitimi gören kişiler 29 yaşına kadar askerliklerini erteletebilir ayrıca belirli bir akademik araştırma içerisinde bulunan yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olan kişiler de 35 yaşına kadar askerliklerini erteletme hakkına sahip olabilmektedir. Öğrencilerin askerliklerini erteletebilmesi için özel öğrenci statülerinin tanınması gerekmektedir. Ayrıca bu işlem için istenilen evrakları da eksiksiz olarak toparlanması gerekmektedir. Aklınıza takılan her türlü sorun ya da sorular için Çağrı Merkezini +90 312 292 29 29 numaralı hattan dilediğiniz gün ve saatte aramanız mümkündür. Ülkelerin belirli şehirlerinde Türkiye’ye ait temsilcilikler bulunabilmektedir. Sizlere en yakın noktada bulunan temsilciliklerde bu tarz işlemleri randevu alarak yapmanız mümkün olmaktadır.

Azerbaycan Askerlik Erteleme Randevusu

Azerbaycan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için Bakü, Nahçıvan ya da Gence’de bulunan temsilciliklerden randevu alarak yapılabilmektedir. Nahçıvan Başkonsolosluğu’na +994 36 549 91 10 numaralı hattan arayarak ulaşmanız mümkündür. Ayrıca  Consulate e-posta adresinden posta yolu ile iletişime geçmeniz de mümkündür. Bakü Büyükelçiliği irtibat numarası ise +994 12 444 73 20 dir ve embassy adresinden ulaşmanız da mümkündür.

Gence Başkonsolosluğu’na +994 222 66 29 20 numarasından arayarak ulaşmanız mümkündür. Ayrıca, Gence web adresinden ulaşmanız da mümkündür. Özel öğrenci statüsünde bulunan kişiler Büyükelçiliklerin Eğitim Müşavirliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Konsoloslukların da Eğitim Ataşeliği’ne başvuru yapılması bu tarz işlemler için önem arz etmektedir. Pasaport ve nüfus cüzdanınız ile birlikte özel öğrenci statünüzün tanınmasını sağlayan belge ile eğitim gördüğünüz kurumdan alacağınız öğrenci belgesi sizlerden istenilecek evraklar arasında yer alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

İletişim Numaraları

Gence Başkonsolosluğu +994 222 66 29 20
Bakü Büyükelçiliği +994 12 444 73 20
Konsolosluk +90 312 292 29 29

Kimliklerini kanıtlayan bir belge ile mensubu oldukları Türk konsolosluğuna başvurmaları halinde askerlik hizmeti, Askere Alma Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinde belirtilen esaslara göre 35 yaşını doldurduğu yılın sonuna kadar ertelenebilir. .

Lise ve dengi okulda 22 yaşına bastıkları yılın sonuna kadar, b) Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında 28'i bitirdikleri yılın sonuna kadar, mezun olana veya ilişiği kesilene kadar ertelenir.

  • askerlik tecil belgesi
Puanla
[OY: 5 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1