Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Öğrencilerin yurtdışı eğitim konusunda yoğun talep gösterdiği üniversitelerden biri olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yüksek standartlarda eğitim kalitesi ve geniş imkânlarıyla alanında uzman bireyler yetiştirmeye devam etmektedir. Eurostar profesyonel hizmetleri ile Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne hemen kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Azerbaycan'da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad
  E-Posta
  Okumak İstediğiniz Bölüm
  Telefon
  Lise Diploması
  Lise Transkript
  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.
  Azerbaycan Hakkında Öğrenci Görüşleri
  Azerbaycan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi
  Azerbaycanda Eğitim Dekan Röportaj Eurostar
  Azerbaycan Üniversiteleri Öğrenci Görüşleri

  Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

  Kültür ve Sanatın özellikle Tiyatro, Opera, balenin sanat merkezlerinden biri olan Sovyetler Sosyalist Cumhuriyeti döneminde Azerbaycan birçok alanda olduğu benzeri sanat alanında da okulların aslını atmıştı. İçindeki sanat tutkusunu şark-garp senteziyle birleştirmek istiyorsan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Fakültesi bu manası taşıyan bir üniversite arasında tiyatro aşkı mı var? Aktör olmak mı istiyorsun? yahut opera yada bale. Dünya sanat kültürünün tüm niteliklerini barındıran ve çok aşırı ünlü sanatçıların doğduğu okulda sen de yerini almak ister misin?
  içindeki sanat ışığını yakmak ruhundaki sanat aşkına bağlı. Şark-garp sentezinin içinde doğan bir sanatçı olmak zor değil. Dilersen okumak istediğin okulun yapısına kuruluşuna dair biraz bilgi edinmeye ne dersin? Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat üniversitesi 90 yaşında eğitim ve yaratıcılık sahasında büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. 1923 yılında Azerbaycan Maarif Komiserliği’nin kararı ile oluşturulmuş ve temeli Bakü Tiyatro Okulu’nda atılmıştır.

  1923 senesinde Bakü Tiyatro Okulu adıyla 40 öğrenciye eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi, prodüktörlük, tiyatro, sahne sanatları ve aktörlük konusunda eğitim vermiştir. 1988 de oldukça çok bölümün eklenmesi ile eğitim çeşitliliği büyük oranda artan okulun 1991 de üniversite haline gelmiştir. Müzecilik, Sanat Eleştirmenliği, Tiyatro ve Reklam dizaynı, Dekoratif Sanatlar, TV Dramaları, Yazarlık, Mimarlık, iç Mekan ve Ekipmanları, Sinema ve Yönetmenlik Sanatı bölümleriyle kapsamlı bir eğitim verici okul, eğitiminin çeşitliliği kadar kalitesini de gelişmeyi başarmıştır. Dekoratif Uygulamalı Sanatlar ve Kültür bölümlerinin eklendiği 1945 yılında yüksek mektep statüsü elde eden okul, 1968 yılında da Devlet Sanat Enstitüsü olmuştur. Enstitü olduktan sonra okulun eğitimi tekrar geliştirilmiş ve yeni bölümler açılmıştır; Müzecilik, Sinema, Sinema Yönetmenliği, TV Dramaları, Yazarlık, iç Mekan dizaynı, Reklam tasarımı,Tiyatro tasarımı ve Sanat tarihsel. Resim, Vokal, Sanat Eleştirmenliği, Sanatçı dizaynı bölümlerinin de 1991 yılında eklenmesinin ardından Moda tasarımı veModa çizim kısmı bunun gibi moda üzerine de eğitim vermeye başlayan enstitü, devlet kararı ile Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi yapılmıştır.

  Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi Avrupa standartlarında eğitimi ile dünyanın oldukça çok ayrıcalıklı ülkesinden öğrencilerin tercih ettiğiYönetmenlik ve TV Yapımcılığı bölümleriyle de eğitim kalitesini ortaya koymaktadır. Uluslararası çevrelerce tanınan ve saygı duyulan başarılı sanatçılardan oluşan akademisyen kadrosu ile Medya dizaynı ve Tiyatro Yönetmenliğialanlarında da üst düzey eğitim programları vaat eden üniversite, televizyon ve sinemanın birçok sektörü için uzmanlar yetiştirmektedir. 7 lisans, 1 hazırlık ve 1 yüksek lisans fakültelerinin olduğu üniversitenin yekün bölüm sayısı 34’tür. Üst düzey eğitim programlarına günümüze dek çok sayıda sanatçı yetiştiren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi.

  Ülkenin ünlü sanatçıları Milan ve Kiev şehirlerinde eğitim almış, opera sahnesinin ilk profesyonel şarkıcısı, SSCB kamu sanatçısı şevket Memmedova’nın teklifi ve girişimi ile oluşturulan bu sanat okulu günümüze kadar büyük büyüme sergilemiştir. Okulda ilk yıllardan başlayarak ders vermiş ve onun gelişiminde hizmetleri olmuş sanatçılardan Abdurrahim bey Haqverdiyev, Cafer Cabbarlı, Hüseyin Cavid, Abbas Mirza Sharifzadeh, ülvi Recep, Mirseyfəddin Kirmanşahlı, Alexander Tuqanov, Rıza Sarabski bunun gibi ünlü ve değerli sanatçılar mücadeleleriyle emek vermişlerdir.

  Yönetmenlik Sanatı bölümünün eğitim kalitesiyle talep odağı biçimine gelen ve televizyon sahasının lokomotif sahası olan Reklam tasarımı bölümünün yaratıcı eğitim modeliyle de Avrupa’dan bile talep gören Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi, geleceğin sinema ve televizyon uzmanlarını yetiştirmektedir. Kozmetik eğitimi ve halı tasarımı eğitinin dışında bütün Azerbaycan’da mimarlık eğitiminin de ilk tercihi olan üniversite, Avrupa seviyesinde eğitimini oldukça geniş sosyal ve kültürel imkanlarıyla da desteklemektedir. Sanat, sosyal, teknoloji, kültür, teknik yönünde tüm öğrencilerine geniş imkanlar sunmak için çalışmalarını sürdüren üniversitede; kablosuz internet alanları, kütüphane ve etüt merkezleri, bilgisayar merkezleri ve laboratuarlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, bireysel çalışma alanları, çeşitli açık ve kapalı spor kompleksleri, televizyon ve radyo kanalı, matbaa ve baskı merkezi, sinema salonları, sinema ve televizyon setleri gibi olanaklar mevcuttur. Yabancı lisan laboratuarları, lojman, sağlık merkezi, kantin, banka, öğrenci kulüpleri, market ve otel bunun gibi imkanların da olduğu üniversite, eğitim kalitesiyle olduğu kadar sosyokültürel manada da Avrupa standartlarındadır. Kültürel, sosyal ve sanatsal anlamda tüm bu geniş imkanlarını daha da geliştirmek için çalışmalarına aralıksız devam ederek kampüsünü küçük bir şehre dönüştüren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi, öğrencilerinin tamamına akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri de sağlamaktadır.

  oldukça üst seviyeli sanat eğitim programları ve kampüs içi sosyal imkanlarıyla hizmet verici Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi’nde eğitimi almak için başvurularınızda kontenjan problemleri yaşamamak için, Point’in uzman ve güvenilir hizmetlerini seçin. Kayıttan kabule, yerleşimden karşılama ve danışmanlığa kadar ihtiyacınız olan birçok alanda profesyonel ekibi ile en kaliteli çözümleri sunmayı ilke edinen Point Yurtdışı Eğitim, yükseköğretim hayatınızın sorunsuzca bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Point Yurtdışı Eğitim’in uzmanları sebebi ile koordine edilen hizmetlerden en müsait fiyatlar ile yararlanmak için bizimle irtibata geçmekte acele edin. Vokal, kozmetik eğitimi, medya dizaynı, aktörlük, yönetmenlik sanatı, sanat tarihsel, sanat eleştirmenliği, müzecilik, resim, heykeltıraşlık, mimarlık,moda tasarımı, moda çizim kısmı ile uluslararası seviyede eğitim sağlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar üniversitesi, yurtdışı eğitimin en güvenilir ve kaliteli adresi olan Point Yurtdışı Eğitim ile size bir telefon kadar yakın.


  Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri

  • Kültür
  • Müzecilik
  • Uygulamalı Kültür
  • iktisat ve Danışma
  • Kültür Fakültesi: Kültür ve Eğitim Fakültesi şekilde 1959’da kurulan bu fakülte; işletme, Turizm ve Otelcilik, Kültüroloji ve Uluslararası ilişkiler dallarında uzmanlık eğitimi vermektedir.

  Aktör Sanatı Fakültesi: Tiyatro Okulu olarak tanınan ve kuruluşu 1923’e kadar dayanan fakülte, 1945 yılında okulun enstitü statüsüne yükseltilmesinin en büyük nedenlerinden birisi olmuştur. Yüksek seviyeli eğitimi sunan fakülte şekilde Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi, daha sonra da Aktör Sanatı Fakültesi olmuştur.


  Fakültede Altı Bölümde Dersler Yapılıyor

  • Sahne Danışmanlığı
  • Aktör ve Yönetmenlik Sanatı
  • Vokal
  • Müzikal Sanatı
  • Koreografi ve Plastik Sanatlar
  • Pop Sanat

  Bölüm bünyesinde; Drama ve Sinema Oyunculuğu, Pop ve Koreografi Sanatçılığı, Müzikal bu gibi alanlarda eğitim verilir. üniversite bünyesinde bununla beraber gövde Eğitimi ile ilgili eğitim programları da bulunmaktadır. Yönetmen Sanatı Fakültesi: Edebi Yaratıcılık Fakültesi şekilde da isimlendirilen fakülte 2001 yılında kurulmuştur.


  Fakültede Dört Bölümde Ders Yapılır

  • Tiyatro Yönetmenliği
  • Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği
  • TV Yapımcılığı
  • Yönetmenlik

  Öğrenciler; Sinema Yönetmeni, Tiyatro Kurumları Müdürlüğü, TV Program Yönetmeni, Pop Yönetmeni, Müzikal Yönetmeni, Drama ve Seyir Yönetmeni, Sanat Operatörü, Kitlesel Etkinlikler gibi epey bir geniş bölgelerde eğitim görülmekte. Sanatçılık Fakültesi: 1991 senesinde Tiyatro Fakültesi’nin bir kolu şekilde eğitim vermeye başlayan bu fakülte, zamanla çağdaş ve Sanatçılık Fakültesi durumuna gelmiştir.


  Fakültenin Altı Kısmı Olmaktadır

  • Tiyatroculuk
  • Sinema ve Televizyon Dramaları
  • Azerbaycan Dili ve Edebiyatı
  • Yabancı Diller
  • Sosyal Siyasal Bilimler
  • Amatör ve kamu Sanatları

  Öğrenciler; Sinema ve Televizyon Gazeteciliği, Televizyon Dramaları ve Yayıncılığı, Biblioloji, Tiyatro ve Film çalışmaları gibi bölgelerde eğitim almaktadır. Yabancı Diller Fakültesi: lisan programlarına kayıt yaptıracak yabancı öğrencilerin dil Kursları vasıtasıyla eğitim aldığı fakültedir. Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”: 2001 yılından buyana epey bir yoğun ve üst düzeyli eğitim programları uygulanmaktadır.


  Fakültenin Altı Bölümü Bulunmaktadır

  • Müzik çalışmaları
  • Müzik Disiplinleri ve şef çalışmaları
  • Enstrümantal Performans
  • Popüler Müzik ve çeşitli Performanslar
  • Muğam (Makam) Sanatı
  • Aşık Sanatı

  Öğrenciler; Popüler Müzik ve çeşitli Performanslar, Müzisyenlik, Enstrümantal Performans, Muğam Sanatı, Orkestra Yönetimi, Bestecilik, Solo Performans ve şarkıcılık, iletimcilik bu gibi alanlarda uzmanlık eğitimi almaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesi: Resim, Grafik ve Heykeltıraşlık eğitimini Azerbaycan’da vermeye başlayan ilk ve “tek” fakülte olarak, 1990 yılından buyana Güzel Sanatlar Fakültesi ismiyle eğitim vermektedir.


  Fakültede Üç Bölüm İle Eğitim Yapılmaktadır

  • Resim ve Moda çizim bölümü
  • Sanat Eleştirmenliği bölümü
  • Uygulamalı Dekorasyon Sanatı kısmı

  Öğrenciler; çizim, Kozmetik Eğitimi, Reklam dizaynı, Resim, Mimarlık, Tiyatro tasarımı, Sanat tarihsel, Medya dizaynı, Moda dizaynı, Sanatçı dizaynı, Halı dizaynı bunun gibi alanlarda eğitim almaktadır. Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi’de uygar yüksek sanat anlayışıyla verilen kaliteli eğitimden faydalanmak istemez misin? Derhal gel ve yerini al. Geleceğin en çok sanatçısı olmak senin ruhunda ve onu geliştirip üretmek senin elinde sen yeter ki iste.

  Bölümleri

  • Edebiyat (4 Yıllık) (SOZ2) (Senaryo Yazarı)
  • Edebiyat (4 Yıllık) (SOZ2) (Senaryo Yazarı)(Burslu)
  • Sanat tarihi Ve Teorisi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Ressamlık Fakültesi
  • Sahne Sanatları Fakültesi

  Hazırlık Programı

  • Öğretim dili Azericedir. Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmekte.


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.   whatsapp1