Azerbaycan'da Mimarlık Eğitimi

Gelecek hayallerinde kendilerini mimar olarak görmek isteyen kişiler bu uğurda araştırmalar yaparak eğitim alabilecekleri üniversiteleri gözden geçirirler. Tam bu noktada Azerbaycan sizlere geleceğinizin kapılarını açmanıza yardım etmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Azerbaycan’da Mimarlık Eğitimi hakkında merak ettiğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Azerbaycan Hakkında Öğrenci Görüşleri
Azerbaycanda Mimarlık EğitimiAzerbaycan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi
Azerbaycan'da Mimarlık EğitimiAzerbaycanda Eğitim Dekan Röportaj Eurostar
Azerbaycan'da Mimarlık EğitimiAzerbaycan Üniversiteleri Öğrenci Görüşleri

Mimarlık Okumak

Gelecek hayallerinde kendilerini mimar olarak görmek isteyen kişiler bu uğurda araştırmalar yaparak eğitim alabilecekleri üniversiteleri gözden geçirirler. Tam bu noktada Azerbaycan sizlere geleceğinizin kapılarını açmanıza yardım etmektedir.

Azerbaycan’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler çeşitli avantajlardan ve fırsatlardan yararlanma hakkına sahiptir. Herhangi bir kaygı çekmeden üniversiteli olmanız bu ülkede mümkün bir durumdur.

Eğitim Süresi – Kaç Yıl?

Azerbaycan’da mimarlık eğitimi almak isteyen kişiler 1 yıl hazırlık okumak zorunda kalabilir. Lisans eğitimi ise 4 yıl sürmektedir. Toplamda 5 yıl eğitim almanız mümkündür. Bu meslek için hayatınızın belirli bölümünü eğitim görmeye ayırmanız gerekmektedir.

YÖK Denkliği Var Mı?

Azerbaycan’da mimarlık eğitimi alan öğrencilerin aklına takılan sorulardan bir tanesi de YÖK denkliğidir. YÖK denkliği kendi ülkenizde mesleğinizi yapmanıza olanak sağlayan bir durumdur. Azerbaycan’da mezun olan kişiler YÖK denkliği alabilmektedir. Bu konuda kurum sizlere yardımcı olacaktır.

YÖK Denklik Sınavı Nedir?

YÖK Denklik sınavı mesleki olarak kendi ülkenizde yeterli olup olmamanızı anlamak için yapılan bir sınavdır. Bu sınav bir nevi seviye tespiti olarak değerlendirilebilir. Denklik sınavları yapılan stajlara göre yapılmayabilir. Bu o anki durum ve koşullara göre şekillenmektedir.

Okuyup Türkiye’de Çalışılır mı?

Azerbaycan’da eğitiminizi bitirdikten sonra Türkiye’ye dönüp mesleğinizi yapabilirsiniz. Hatta mezun olmadan önce de ara tatillerinizde ülkenize dönerek çalışma hayatına giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda staj yapmak isterseniz yine Türkiye’de bu imkânlardan yararlanabilirsiniz.

Kaç Para, Fiyatları Nedir?

Azerbaycan’da son derece uygun fiyatlara eğitim görme olanaklarınız bulunmaktadır. Mimarlık eğitimini de çok uygun fiyata alabilirsiniz.  Hazırlık bölümü ve lisans için ayrı ücretler ödemeniz mümkündür. Toplamda 2000$ ödeyerek bu eğitimi alma imkânınız vardır.

Sınavsız Mümkün Mü?

Herhangi bir sınava tabi tutulmadan eğitim almayı her öğrenci istemektedir. Azerbaycan sizlere sınavsız eğitim hakkı sunan bir ülke konumundadır. Ücretli olarak mimarlık eğitimi görmek isteyenler herhangi bir sınava girmeden açılan kontenjan sayısına göre bu eğitimi alabilirler.

Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Her yıl Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı aracılığı ile çok sayıda Türk öğrenci Azerbaycan’da eğitim almaktadır. Her bölümde olduğu gibi mimarlık bölümünde de Türk öğrenciler vardır. Bu öğrencilerle karşılaşma olanağınız mevcuttur.

Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Mimarlık eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle belirli bir çizim yeteneğine sahip olmalıdır. Başvurularınızı zamanında yapmanız da sizler için önemli bir konudur. Bu durumlar hakkında Eurostar’dan bilgi alma imkânınız da vardır.

Okumanın Avantajları?

Uzman akademik kadro ile iyi bir eğitim almak isterseniz Azerbaycan’da mimarlık bölümünü düşünebilirsiniz. Hem uygun ücretlere yeteneğinizi geliştirirsiniz hem de üniversite mezunu olarak kendi ülkenizin gelişimine de katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sınav stresi yaşamadan üniversite okumanın keyfine erişebilirsiniz.

Bitirenler Mezunlarınız Var Mı?

Azerbaycan’da mimarlık eğitimi gören ve mezun olan kişilerden gerekli bilgileri almak isteyebilirsiniz. Bu sebeple yapmanız gereken şey Eurostar web sitesini ziyaret etmektir. Firmamız aracılığı ile çok sayıda öğrenci Azerbaycan’da eğitim görmektedir ve mezun olduktan sonra edindikleri bilgileri sizlerle paylaşmaktadırlar. Firmamız aracılığı ile mezun olan kişilerle görüşmeniz de mümkündür.

Bursları – Burslu veya Ücretsiz Mimarlık Okuyabilir Miyim?

Burslu eğitim almak her gencin hayalleri arasında yer almaktadır. Bunun için sizlerden beklenen şey başarı oranlarıdır. Genel bir başarı oranı elde ettiğiniz takdirde burs olanaklarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda KYK’dan geri ödemeli burs alabilmeniz de mümkündür. Böylece temel ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Dileyen kişiler burs olanakları sunan başka kurum ve kuruluşlarla da iletişime geçebilmektedirler.

Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Mimarlık mesleğini Türkiye’de yapmak isteyen kişiler öncelikle denklik belgesi almalıdır. Bu belge YÖK’e göndereceğiniz dilekçeler sayesinde elinize ulaşacaktır. Sonrasında ise mesleğinizi kendi ülkenizde yapmanızda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Mimarlık Okumak Şartları?

Kendi ülkenizle benzer nitelikler taşıyan Azerbaycan’da mimarlık eğitimi de oldukça ileri düzeyde devam etmektedir. Bu mesleği düşünen kişiler elbette bir miktar çizim yeteneğine ve sayısal hafızaya sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra eğitim kurumlarına zamanında başvuru yapmanız ve ücret ödemelerini eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. kabul belgesi de bu durumda ihtiyacınız olan belgeler arasında yer almaktadır.

Azerbaycan’da Mimarlık Eğitimi Taban Puanları

Azerbaycan’da sınavsız mimarlık eğitimi alabilmeniz mümkündür. Bu sebeple herhangi bir taban puana ihtiyaç duymazsınız. Ancak sınava girip bir üniversiteye YÖK tarafından yerleşmek isterseniz o zaman taban puanı almanız gerekebilir. Bu taban puanlar girilecek yıllara göre değişiklik gösterilebilir. O sebeple gireceğiniz yıldan bir önceki yılın taban puanlarına göz atabilirsiniz.

Azerbaycan Mimarlık Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Azerbaycan’da eğitim görürken dilerseniz Türkiye’ye yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu geçişler elbette sınavlara girdiğiniz zaman gerçekleşmektedir. Yatay geçiş sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Her yıl kurumun belirlediği bir tarihte yapılan bu sınavda gerekli geçer notu almanız gerekir. Bunun yanı sıra dönem boyunca elde ettiğiniz genel başarı oranı da önemlidir. Hazırlık bölümünde yatay geçiş yapılamaz. 1. Sınıfın sonunda geçiş işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Azerbaycan’da Mimarlık Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Azerbaycan’da mimarlık eğitimi almak isteyenler başvuru tarihlerini kaçırmamaya dikkat etmelidir. Her yıl Mayıs ayının 15inden itibaren kayıtlar yapılabilmektedir. Bunun için kabul belgesi almanız da gerekmektedir. Başvuru hakkında detaylı bilgi ve yardım almak isteyen kişiler Eurostar’ın uzman danışman kadrosu ile iletişime geçebilir. Hatta gerekli belgeleri sizler için alabilir ve sizlere iletebilirler.

Azerbaycan’da Mimarlık Okumak İstiyorum

Kişiler kendilerinde mimarlık okuyabilecek ve bu mesleği yapabilecek gücü görüyorsa hiç düşünmeden adım atmalıdır. Özellikle Azerbaycan’da sizlere sunulan fırsatları değerlendirmeniz iyi bir mesleğe sahip olmanızı da beraberinde getirecektir.

Azerbaycan’da Mimarlık Okumanın Maliyeti Kaç Para Mantıklı Mı?

Bütçenizi sarsmadan ve başka stresler yaşamadan kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız Azerbaycan’da mimarlı eğitimi koşullarını değerlendirebilirsiniz. Sınav stresi ya da başka kaygılar yaşamadan meslek edinmeniz her alanda sizlere fırsatlar sunacaktır. Bu sebeple yetenekli bireyler olarak mimarlık okumanız hem kendiniz için hem de diğer insanlar için faydalı olmanızı sağlayacaktır.

Azerbaycan’da Mimarlık Okumak Mantıklı Mı?

Herhangi bir sınava girmeden üniversite bitirmek isteyen kişiler bu durumları değerlendirmekte geç kalmamalıdır. Ayrıca gelecek planlamalarınızı yaparken her türlü koşulu gözden geçirmek sizleri daha iyi noktalara taşıyacaktır. Bu sebeple Azerbaycan’da mimarlık eğitimi görerek hem kendi ülkenizde çalışabilirsiniz hem de dilerseniz Azerbaycan’da çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz.

Azerbaycan’da Mimarlık Okumak Zor Mu?

Eğitim görülen her dalın kendisine ait zorlukları elbette mevcuttur. Özellikle u zorlukları aşmak ise yine sizlerin elindedir. Düzenli çalışma ve becerileriniz ile aşamayacağınız problem kalmayacaktır. Hatta bunların dışında eğitim hayatınızda herhangi bir zorlukla karşılaşmanız mümkün değildir. Kontenjan durumuna göre eğitiminize başlayabilirsiniz ve sorun yaşamadan devam edebilirsiniz.

Azerbaycan’da Türkçe Mimarlık Eğitimi Veren Üniversitelerin Mimarlık Fakülteleri Var Mı?

Azerbaycan’da kullanılan Azerice dili Türkçe ile çok benzerlik taşımaktadır. Bu sebeple Azerice eğitim görmek bir nevi Türkçe eğitim almak gibi olmaktadır. Mimarlık eğitimini İngilizce ya da Rusça almak isteyen kişiler de kendi dil gelişimlerine katkıda bulunabilirler.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1