Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan’da üniversite okumak sanılandan çok daha kolay. Eurostar yurt dışı akademik danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sınavsız eğitim alın. Dünyanın en iyi üniversitelerinde ve en fazla tercih edilen alanlarda eğitim görmenin ayrıcalığını yaşayın.

Azerbaycan'da Eğitim

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz. Üniversite hayatınıza başlamadan önce hazırlığınızı iyi yapmalı ve gideceğiniz okul ve ülke konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bu konuda Eurostar olarak her zaman yanınızdayız.

Başkenti Bakü’dür ve ana dilleri Azerice ve Türkçe’dir. Azerbaycan’da etnik Türk nüfusuna ek olarak büyük Ermeni ve Rus azınlıklar da vardır.

Azerbaycan karayla çevrili bir ülkedir; sınırları içinde göl ve deniz yoktur. Ana nehri Hazar’dır; diğer nehirler ise Kur, Aras, Gediz, Kura, Rayon ve Talış’tır. Tarım, Azerbaycan ekonomisinin yaklaşık %70’ini oluşturuyor; diğer önemli sektörler ise ulaşım, imalat, bankacılık ve finanstır. Özellikle ülkenin zengin olmasına yardımcı olan petrol ve gaz gibi bazı doğal kaynakları var. Şu anki devre mülk oranlarında, Azerbaycan’da neredeyse ülkedeki insan sayısı kadar petrol kuyusu var.

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular Özel

Azerbaycan, Kafkas bölgesinde küçük, petrol zengini bir ülkedir

Özellikle Azerbaycan’ın iklimi sıcak yazlar ve soğuk kışlar arasında değişen bir iklime sahiptir. Kafkas dağları, kış aylarında kar yağışına neden olarak ülkedeki hava durumunu etkiler. Soğuk kışlara ek olarak, Azerbaycan baskıcı nem seviyelerine sahip sıcak yazlar da yaşıyor. Nemli yaz havası, tarım sektörünün diğer ekonomik sektörlere kıyasla yavaş ilerlemesine katkıda bulunuyor. Sağlık sorunları olan insanlar için zorlu olabilen bu hava koşullarına rağmen, birçok yerel sakin, zengin tarımsal verimi nedeniyle bu iklimde yaşamayı tercih ediyor.

Azerbaycan’ın peyzajı, kış aylarında karla kaplı dağlardan, yaz aylarında nehirlerinden sulanan geniş ovalara kadar uzanır. Yıl boyunca (hem kış hem de yaz) düzenli yağışlar nedeniyle bu ılıman iklimde her türlü bitki yetişir. Bu bitkilerden bazıları sırasıyla İtalya ve Türkiye gibi ihracat pazarları için meyve üreten üzüm, zeytin, nar ve incir ağaçlarıdır. Ek olarak, Azerbaycan topraklarında geyik, yaban domuzu, kurt ve tilki gibi birçok hayvan türü yaşamakta olup, bunların hepsi bu kara parçasının topraklarındaki yerli faunasının bolluğuna önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular Dil Üzerine ve Tarih

Ana dilleri olarak Azeri konuşan yerlileri dışında, Azerbaycan topraklarında yaşayan hayvanlar da vardır. ayrıca ana dilleri olarak Rusça konuşan Ruslar – özellikle Rusya sınırına yakın yaşayanlar – (tarihsel olarak çoğu Rus bu bölgeye bu şekilde yerleşti). Nahçıvan Şah Mirza Abbas II (hükümdarlığı 1568-1588) gibi yerel liderler tarafından davet edildiklerinde 15. yüzyılda Orta Asya’dan ilk kez gelen Azerbaycan’da yaşayan Türkler de vardır. Birçok Ermeni, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Türkler tarafından sürgüne gönderildikleri 1915’ten önce Azerbaycan’da yaşıyordu ve bu, o yıl içinde Hitler’in Nazi rejimi tarafından II. Dünya Savaşı’nda Ermeni katliamlarına yol açtı. Yukarıda bahsi geçen bu etnik gruplara (Türkler/Orta Asyalılar/Ruslar) ek olarak, o zamandan beri Gürcüler/Abhazlar/Ajariler/Ermeniler/Çerkesler vb. dahil olmak üzere Azerbaycan’a göç edenler olmuştur. Sovyet Orta Asya Cumhuriyetlerinden milyonlarca insan, günümüz Kazakistan’ında kendilerine ayrılan “Yeni Yerleşik Topraklar”a taşındı. Özellikle bu göçmenler, bugün hala orada ikamet eden aileleri olan torunları ile günümüz Kazakistan’ını doldurmaya yardımcı oldular.

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular ve Tarihsel Tecrübeleri

İngiltere veya Fransa gibi dini hoşgörü tarihi ile bilinen diğer ülkelere kıyasla çok fazla bahsedilmese de, bu ülkenin benzer tarihsel deneyimler yaşadığı görülüyor – örneğin Müslüman liderlerin yüzyıllar önce Türkleri topraklarına davet etmesi gibi. Bu davet, Hıristiyan Haçlıların yüzyıllar önce onları kovdukları zamanları takip etti – zaman içinde sonsuz bir dizi yer değiştirmeye neden oldu (Küçük Asya’dan Avrupa’ya). Yine de geçmiş tarihsel olayların ışığında – her ikisi de

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan kara, deniz, hava ve demiryolları açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Dolayısıyla Türkiye’den Azerbaycan’a gitmek için birçok seçeneğe sahibiz. Azerbaycan’da şehir içi ulaşım altyapısının da oldukça iyi olduğu söylenebilir. Şehir içi ulaşım bedeli aylık 20AZN (11 $) civarındadır.

Azerbaycan yemek kültürü açısından oldukça zengin bir ülkedir. Türkiye’de yediğiniz yöresel yemeklerin birçoğunu Azerbaycan’da da yiyebilirsiniz.

Azerbaycana Eğitim Amaçlı Girişlerde Pasaport Özellikle Zorunludur. Şuanda Pandemiden Ötürü Kimlikle Girişlerde Kaldırılma Durumu Söz Konusu Olabiliyor.

Evet geçerli. Nahçıvan için ekstradan bir şey yapmanız gerekmez. Fakat Bakü şehri için ehliyetinizi tercüme ettirmeniz gereklidir.

YÖK Tanınırlığı

 • Azerbaycan’da oku Türkiye’de çalış. Tüm Dünyada ve Avrupada kariyer yapma şansına sahip ol. Mesleğinde sınır tanıma. 

Sağlıkta Sözün Geçsin

 • Azerbaycan tıp fakültelerinde aldığın eğitimle sağlıkta otorite ol. Çünkü teorideki eksiksiz donanımını geniş uygulama ortamlarında pekiştirir yeteneğini zirveye taşı.

Sınavsız Üniversite

 • Tıp eğitimi almak için sınav engeline takılma. Üniversite sınavı kazanmak için yıllarını harcama. Sınavsız kabul alacağın üniversitelerde tıp kariyerine başla.

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorulan Sorular ile Sizlerin Geleceğinizi Garanti Altına Özellikle Alıyoruz!

Azerbaycan Tıp Üniversitesi:

 • Eğitim Dilleri : Azerice ( Azerbaycan Türkçesi ) , Rusça , İngilizce
 • Hazırlık: 4.000 $ Lisans: 5.000 $
 • Nahçıvan Üniversitesi:
 • Eğitim Dilleri : Azerice ( Azerbaycan Türkçesi )
 • Hazırlık: 3.000 $ Lisans: 2.000 $

Azerbaycan’da okumak için Özellikle 3 Sebep!

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular

İki vatan Tek Millet

Tarih birliğimiz sayesinde sınırsız kardeşlik.

Sizlerin En Yakın Dostu Eurostar ve Yüksek Danışmanlık Hizmeti Sıkça Sorulan Sorular Bölümü

Kolay Ulaşım

Ailelerinizle aranızdaki mesafeyi uzatmayın. Vize engeline takılmadan istediğiniz anda

aileniz özellikle yanınızda. 

Benzer Dil

(Azerice- Azerbaycan Türkçesi )- Kolay Adaptasyon

Benzer dil Azerice ( Azerbaycan Türkçesi ) ile iletişim engeline takılmayın.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Özellikle Yanınızda!

Eğitiminize erken başlayın, kültür adaptasyonuna harcayacağınız zamanı samimi dostluklarla

taçlandırın. 

Azerbaycan Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza takılan başka sorular olursa bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede üniversite eğitiminizde çıkabilecek bütün sorunları baştan çözmüş olacağız. Danışmanlık firmamız eğitimin her aşamasında öğrencilerimizin yanındadır. Sizlere Özellikle Hazırlanan Azerbaycan Sıkça Sorular Hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıysanız hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Hizmetleri ile iletişime geçiniz.

Azerbaycanda Üniversiteler ve Bölümler

Azerbaycan Üniversitesi Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi Azerbaycan Devlet Üniversitesi
Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
Slavyan Üniversitesi Nahçivan Üniversitesi

 • azerbaycanda-dis-hekimligi
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1