Azerbaycan Burs İmkânları

Azerbaycan burs imkânları Haydar Aliyev Bursları, sosyal aktivite bursları, başarı bursları olarak değerlendirilmektedir. İki dönem olarak verilecek olan burslar da üniversitenin göstermiş olduğu miktarlar ve bursun kapsadığı ödeme alanları belirtilmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim

Azerbaycan Burs Rehberi

Azerbaycan burs imkânları oldukça fazladır. Özellikle Azerbaycan’da okumak Türkiye’de okumaktan farksız olacaktır. Hemen hemen Türkçeye yakın bir dil ile konuşan Azerbaycan Türkiye’den giden öğrencileri kendi evlatları gibi kucaklar. Yılların getirmiş olduğu Türk özlemi ile bütün öğrencilerine üniversite kapılarını açmaları ve onları değerlendirir. Öğrencilerin yurt dışı eğitimlerinde ilk sıraya koydukları ülkedir. Kendi ülkemiz gibi rahatlıkla girip çıkmak kendi memleketimizin insanları gibi rahatlıkla konuşabilirsiniz. Özellikle Azerbaycan’da öğrenciler karşılıksız burs alarak okurlarsa sorunsuz bir eğitim hayatı geçirmiş olacaklardır.

Azerbaycan Eğitim 

Azerbaycan burs imkânları özellikle Haydar Aliyev Bursları, sosyal aktivite bursları, başarı bursları olarak değerlendirilmektedir. İki dönem olarak verilecek olan burslar da üniversitenin göstermiş olduğu miktarlar ve bursun kapsadığı ödeme alanları belirtilmektedir. Başarı bursu her dönemin sonunda ki öğrencinin başarı puanlamasına göre diğer yıl için belirlenmektedir. % 100 burslu olarak alınan başarılı öğrenciler not ortalamalarını yıl boyunca yüksek tutmak zorundadır. Azerbaycan burs imkânları okullar vasıtası ile belirlenen disiplin cezalarının niteliğine göre alınan burslar incelenirmektedir. %50, %25 ve %100 olmak üzere geri ödemesi yapılacaktır. Her öğrenci Bir tane burs alabilme hakkına sahiptir.

Yurtdışı eğitimlerinde Azerbaycan burs imkânları dışında kendi ülkemizde burs imkânları sunmaktadır. Özellikle Azerbaycan’ın akraba ülke olması sıfatı nedeniyle aldığı her öğrenciye yükseköğretim ve lisansüstü bursları vermektedir. Özellikle burs başvurularınızı yaparken iki ülkeye de başvuru yaparak şansınızı arttırabilirsiniz. Yılın dönem başında alınacak kayıtlar bakanlıklar tarafından tutularak seçilmektedir. Başarısız öğrencilerin ve üniversitede sorun çıkaran öğrencilerin bursları kesilmektedir. Karşılıksız olarak başlayan burslar eğer ki öğrenci ceza almış ise tekrar ödemek koşuluyla istenmektedir.

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Üniversitesi Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi Azerbaycan Devlet Üniversitesi
Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
Slavyan Üniversitesi Nahçivan Üniversitesi

Azerbaycan Burs İçin Danışmanlık

Özellikle Azerbaycan dışişleri bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birlikte karar verdiği kanunlara göre Türkçe konuşan ülkelere giden öğrenciler için burs desteği her iki ülke tarafından da verilecektir. Azerbaycan burs imkânları Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Türk dilini kendi ülkelerinde konudan ülkelerdir. Bu ülkeler Türk öğrencilerini ücretsiz olarak kayıt yaparak her ay bursların yatırılması da yardımcı olmaktadır. Sizler için özellikle Eurostar Yurtdışı Eğitim danışmanlıklarımızda yapılacak olan bütün burs büromuzca gelip takip edebilirisniz. Her yıl yenisi düzenlenen burs imkânları üniversitelerin öğrenci hizmetlerinde gösterilmektedir.  Yalnızca başvuru tarihlerini kaçırmak istemiyorsanız eğitim merkezlerimizden alacağınız uyarıları dikkate almalısınız. Bıraktığınız üniversite kayıt formunuzda birlikte sizin için uygun olan tarihler geldiğinde eğitmenlerimiz haberdar olmanızı sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Nereden burs alabilirim? Üniversite öğrencileri devletten ve/veya vakıf ve derneklerden burs alabilirler. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Otelcilik Ajansı (KYK) aracılığıyla burs vermektedir. KYK burs ve kredi sunmaktadır.

2022'de Azerbaycan'da asgari ücret 300 manat veya 168,32 Euro (3073,15 Türk Lirası - 177,20 ABD Doları) olarak belirlendi. 2021 yılında bu rakamlar 250 manat şeklinde gelir.

CHECK FOR PLAGIARISM

Puanla
[OY: 6 Ortalama: 4.3]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1