Azerbaycan'da Tıp Eğitimi

Hayallerinizi gerçekleştirmek için illa ki kendi ülkenizde okumanıza gerek yoktur. Gelişen dünya düzeni ile birlikte sizlere yeni fırsatlar sunulmaktadır. Bu fırsatları sunan ülkeler arasında Azerbaycan’da bulunmaktadır.

Azerbaycan'da Eğitim

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Azerbaycan’da Tıp Eğitimi hakkında merak ettiğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Azerbaycan Hakkında Öğrenci Görüşleri
Azerbaycanda Tıp eğitimiAzerbaycan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi
Azerbaycan'da Tıp eğitimiAzerbaycanda Eğitim Dekan Röportaj Eurostar
Azerbaycan'da Tıp eğitimiAzerbaycan Üniversiteleri Öğrenci Görüşleri

Üniversitelerinde Tıp Eğitimi Almak

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler mezun olduktan sonra Türkiye’de çalışmak istiyorlarsa bazı fark derslerini almaları gerekmektedir. Diploma denklik için yapılan STS sınavı ise YÖK’ün inisiyatifiyle yapılan bir sınavdır. YÖK e diploma denkliği için öğrencinin durumunu inceleyerek STS sınavı yapma ya da yapmama hakkına sahiptir.

Eurostar’ın çalıştığı üniversitenin denkliği bulunmaktadır.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için illa ki kendi ülkenizde okumanıza gerek yoktur. Gelişen dünya düzeni ile birlikte sizlere yeni fırsatlar sunulmaktadır. Özellikle bu fırsatları sunan ülkeler arasında Azerbaycan’da bulunmaktadır.

Ayrıca Azerbaycan da isteyen kişiler tıp eğitimi alabilmektedir. Bunun için elbette yerine getirmeniz gereken koşullar bulunmaktadır. Doktorluk gibi kutsal bir meslek edinmek isteyen kişiler gerekli araştırmalar neticesinde gönül rahatlığı ile bu ülkede tıp okumak için başvuru yapabilir.

Tıp Eğitimi Eğitim Süresi – Kaç Yıl?

Tüm hayatınız boyunca düşlediğiniz tıp eğitimi artık size oldukça yakın konumdadır. Çünkü Azerbaycan başka ülkelerden gelen öğrencilere eğitim imkânı sunmaktadır. Doktorluk oldukça kutsal bir meslektir. Gerçekten doktor olmak isteyenler bu uğurda gereken her şeyi yapmaktadır.

Kendi ülkesinde eğitim görmek istemeyenler başka ülkede de eğitim görebilmektedirler. Azerbaycan’da tıp eğitimi almak isteyen kişiler 1 yıl hazırlık okumaktadır. Toplamda tıp eğitim süresi ise 7 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin içerisine hazırlık sınıfı da dâhildir.

Tıp Eğitimi

Azerbaycan ülkemiz ile kardeş ülke pozisyonunda ilişkiler yürütmektedir. Özellikle eğitim alanında da ülkemizle ikili anlaşmaları mevcuttur. Her yıl binlerce kişi Azerbaycan’da eğitim alıp ülkesinde mesleğini icra edebilmektedir. Azerbaycan’da tıp eğitimi almak isteyenler için YÖK denkliği konuu önemlidir. Azerbaycan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır ve denklik verilmektedir.

Azerbaycan da Tıp YÖK Denklik Sınavı Nedir?

Azerbaycan’da tıp eğitimi alıp kendi ülkesine dönen kişiler denklik kapsamı dâhilinde belirli sınavlara tabi tutulmaktadır. Hatta bu kimi zaman mülakat yolu ile olmakta kimi zaman da seviye belirleme şeklinde yazılı olarak yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’ye gelen tıp mezunu kişiler uzmanlık için yine ülkesinde TUS sınavına girmektedir. Denklik sınavları YÖK tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

Azerbaycan da Tıp Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Kişiler farklı bir ülkede eğitim almak istese bile çalışmak için kendi ülkelerine dönebilmektedirler. Azerbaycan’da tıp eğitimi alan kişiler dilerlerse kendi ülkelerine dönebilirler. Mezuniyetlerinden sonra doktorluk mesleğini kendi ülkesinde yapmak isteyen kişiler herhangi bir problemle karşılaşmadan mesleklerinin gerektirdiklerini yerine getirebilirler. Denklik ve üniversitelerin tanınırlığı bu konuda oldukça önemlidir. Denklik belgesi alındığı zaman Türkiye’de doktorluk unvanınızı yerine getirebilmeniz mümkündür.

Azerbaycan da Tıp Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nedir?

Azerbaycan’da eğitim ücretleri kimi zaman eğitim dili sebebi ile farklılık gösterebilmektedir. Eğitim ücretlerini ödemekte güçlük çekebilecek kişiler dilerlerse burs başvurularında da bulunabilirler. Azerbaycan’da tıp okumak isteyen kişiler öncelikle hazırlık sınıfı için 3000$ ödeme yapmaktadırlar.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretleri

Hazırlık bölümünü geçtikten sonra lisan için yapacakları ödeme miktarı ise 2.000-4000$ arasında değişir. Ancak bu fiyatlar o an mevcut olan piyasa koşullarına göre artış ya da azalış gösterebilmektedir. Üniversitelere giriş için gerekli puanlar kişileri asla zorlamayacak yapıdadır. Aşırı yüksek bir puan beklentileri bulunmamaktadır. Bu sebeple üniversite okumak daha da kolay bir hal almaktadır.

Azerbaycan da Tıp Eğitimi Sınavsız Mümkün Mü?

Azerbaycan’da tıp okumak isteyen öğrenciler öncelikle ülkesinde üniversite sınavlarına girmektedir. Alacakları puanlar doğrultusunda yapacakları tercihlerde Azerbaycan’ı seçmelerinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Özellikle sıralamalar ve alınan puanlar doğrultusunda YÖK sizleri Azerbaycan’da tıp eğitimi veren üniversitelere yerleştirmektedir. Bunun için başka sınavlara girmenize gerek bulunmamaktadır. Eğer dil eğitiminiz de mevcutsa sizlere sunulan eğitim aşamalarını kolaylıkla geçebilirsiniz. Üniversitelerin kontenjanına göre sınavsız girişler de yapılabilmektedir.

Azerbaycan da Tıp Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Farklı ülkede eğitim görmek isteyen kişilerin sayısı her geçen yıl oldukça fazla artmaktadır. Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı bu konuda bilgi almak isteyen herkese yardımcı olmaktadır. Azerbaycan’da eğitim gören Türk öğrenci sayısı oldukça fazladır. Hemen her bölümde Türk öğrencilere rastlamak mümkündür. Bu sayılar binlerce kişiyi içermektedir. İki ülke arasında kurulan eğitim köprüleri sayesinde sunulan fırsatlar da öğrencilerin Azerbaycan’da eğitim görme arzusunu çoğaltmaktadır. Tüm bu sebepler doğrultusunda da her yıl çok sayıda öğrenci Azerbaycan’da eğitim almak için gitmektedir.

Azerbaycan’da Tıp Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

İyi eğitim almak isteyen herkes kendisine öncelikle iyi bir çalışma programı oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra edinmek istediğiniz mesleğe oldukça ilgi duymanız gerekmektedir. Doktorluk oldukça fazla özveri gerektiren bir meslektir. Bu sebeple hayallerinizde bu mesleği canlandırmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tıp eğitimi için gerekli olan koşulları yerine getirmeniz de gerekir. YÖK tarafından yerleştirilmek istiyorsanız gireceğiniz üniversite sınavında tıp eğitiminiz için yeterli olacak puanı almanız gerekmektedir. Eğitim göreceğiniz dil hangisi ise o dil ile alakalı eğitim almanız da önemlidir. İlerde zorlanmamanız için bu koşulları yerine getirmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Azerbaycan’da Tıp Okumanın Avantajları?

Tıp okumak başlı başına kişilere oldukça fazla avantaj sunabilmektedir. Ülkemizde devlet üniversitelerinde tıp okumak için oldukça yüksek puanlar almanız gerekir ayrıca başarı sıralamasında da oldukça iyi yerlerde olmanız gerekmektedir. Ancak Azerbaycan’da tıp okumak için sizlerden aşırı yüksek sınav puanları beklenmez. Bu sebeple kolaylıkla tercih yapabilirsiniz. Farklı kültür ve eğitim sistemleri içerisinde yer almanız sizlere her konuda fayda sağlayacaktır. Ayrıca geri dönüşlerinizde herhangi bir problem olmadan mesleğinizi yapabilmeniz de mümkündür. Farklı eğitim kadrosu ile bilgi düzeyinizi artırmanız da olası bir durumdur. Bu sebeple Azerbaycan sizlere her konuda faydalı olacak eğitim hayatı sunacaktır.

Azerbaycan’da Tıp Bitirenler Mezunlarınız Var Mı?

Eurostar her yıl sayısız öğrenciyi yurtdışı eğitimi için farklı ülkelere göndermektedir. Bu ülkeler arasında Azerbaycan da ilk sıralarda yer almaktadır. Tıp eğitimi almak isteyen pek çok kişi Azerbaycan’ı tercih edebilmektedir. Uzun yıllardır bu sistem içerisinde yer alan firma çok sayıda mezun edinmiştir. Azerbaycan’da tıp okuyup mezun olan pek çok kişi bulunmaktadır. Mezun olan kişiler ile görüşülmesi de mümkündür. Dileyen kişiler web sitesi ziyaretlerinde mezun olan kişileri görebilir ve iletişim kurabilir.

Azerbaycan Tıp Eğitimi Bursları – Burslu veya Ücretsiz Tıp Fakültesi Okuyabilir Miyim?

Azerbaycan’da tıp eğitimi görmek isteyen kişiler devlet burslarına başvuru yapabilirler. Bunun için başarı sıralamanız önemli olacaktır. Dilerseniz KYK’dan geri ödemeli burs almanız da mümkündür. Eğitim ücretleri çok yüksek olmadığı için maddi açıdan sıkıntı çekmeniz mümkün değildir. Başarı bursları ya da vakıfların sunacakları burslardan faydalanmanızda bir sakınca yoktur.

Tıp Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Azerbaycan’da tıp okuyan kişiler mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönüş yapabilirler ve mesleklerini kendi ülkelerinde yapabilirler. Denklik olduğu için bu konuda kişiler herhangi bir sorun yaşamaz. Uzmanlık sınavlarına girmeniz dahilinde mesleğinizde yükselmeniz de mümkündür.

Tıp Okumak Şartları

Öncelikle kendi ülkenizde üniversite sınavlarına girmeniz gerekmektedir ve sonrasında tercih listenizde Azerbaycan’da tıp eğitimi veren üniversiteleri yazmanız gerekir. Eğitim alacağınız dil için dil sınavlarına girmeniz de sizin için faydalı olmaktadır. Eurostar bu konuda aklınıza takılan her türlü soruyu yanıtlamaktadır.

Taban Şartları

Özellikle Azerbaycan’da tıp okumak için MF alanında sınava girmeniz gerekmektedir. Türkiye’de devlet üniversiteleri nerdeyse %1’lik dilimde yer alan kişileri tıp eğitimi için kabul etmektedir. Azerbaycan’da daha az puanla tıp okumak mümkündür. 430 puan ve üzeri alan kişiler seçecekleri okula göre tıp eğitimi alabilirler.

Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş yapabilmek için yapılacak sınavlara girmeniz gerekmektedir. Bu sınavlarda başarılı olmanız dâhilinde Türkiye’ye geçiş yapmanız da mümkün olmaktadır. Aynı zamanda aldığınız derslerden de belirli bir başarıyı elde etmiş olmanız gerekmektedir. Elde ettiğiniz başarı sayesinde bir sıkıntı yaşamanız mümkün olmamaktadır.

Azerbaycan’da Tıp Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Tıp eğitimi almak isteyen kişiler Eurostar’ın uzman kadrosu ile iletişime geçmeleri dahilinde gerekli tüm bilgileri edinebilmektedir.  Aynı zamanda başvuru yapacak kişilerin işlemlerini de yine uzaman danışmanlar yapmaktadır. Kabul belgesi ve diğer belgeleri sizler adına alıp gerekli prosedürleri yerine getirmektedirler. Özellikle Üniversitelerin başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Ancak Mayıs ayının ortasından itibaren takip edilmelidir.

Azerbaycanda Tıp Okumak İstiyorum

Tıp okumak isteyen kişiler bu mesleğin zorluğunu ve mesleğe ulaşmak için geçilebilecek koşullara uyum sağlamayı bilmelidir. Ayrıca gerekli donanıma sahip olması da kişiye pek çok avantaj sağlamaktadır. Azerbaycan’da tıp okumak isteyen kişiler herhangi bir sıkıntı yaşamadan bu isteklerini gerçekleştirebilmektedir.

Azerbaycan pasaport işlemleri gerekir. Azerbaycan için vize gereklimi? Sorusu ve Azerbaycan’a gitmek için pasaport gereklimi? Sık sık sorulmaktadır. Azerbaycan’a gitmek için ne gerekli  olduğu konusunda ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede Azerbaycan’a vize gerekli mi?  Türkiyeden azerbaycana pasaport gereklimi? Gibi sorularınızın da cevabını bulabilirsiniz.

Azerbaycan’da Tıp Okumanın Maliyeti Kaç Para Mantıklı Mı?

Azerbaycan’da eğitim ücretleri kişileri zorlayacak bir yapıda değildir. Aynı zamanda burslu olarak eğitim görmeniz de mümkündür. Kendi ülkenizde sınav puanınız tıp okumaya yetmiyor ise Azerbaycan’da bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz ve her açıdan mantıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Azerbaycan’da Tıp Okumak Mantıklı Mı?

Kişilerin hayallerine kavuşabilmesi için kimi zaman yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye gitmesi gerekebilir. Tıp okumak kişinin ideallerinin ölçüsünde mümkün olmaktadır. Eğer bu mesleği yapmayı çok istiyorsanız sunulan fırsatları ve karşınıza çıkan yolları iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Alacağınız eğitim doğrultusunda bir sorun yaşamanız mümkün değildir.

Tıp Okumak Zor Mu?

Tıp eğitimi diğer eğitim dallarından daha uzun sürmektedir. Bunun için de belirli bir çalışma düzeni gerektirmektedir. Bu bölümde okumak isteyen kişiler elbette belirli zorlukları göz önünde bulundurmalıdır. Kişi kendisinde bu gücü gördüğü için tıp okuma düşüncesi içerisine girmektedir. O sebeple herhangi bir zorluk çekmeleri olası değildir.

Türkçe Tıp Eğitimi Veren Tıp Üniversitelerin Tıp Fakültesi Var Mı?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Bakü Tıp üniversitesi eğitim dili olarak İngilizce, Rusça ve Azericeyi ön planda tutmaktadır. Bunun için sizler de bu dilleri öğrenmek için gerekli gayreti göstermelisiniz. Hatta gerekirse kurslara gidip kendinizi geliştirmelisiniz. Özellikle Türkçe eğitim verme gibi bir durumları yoktur. Kendi kadroları ile kendi eğitim sistemlerini uygulamaktadırlar.

Tıp Fakültesi Ücretleri

Ülke üniversitelerinde alacağınız Avrupa standartlarında eğitim ücretleri 2.000-5.000$ arasında değişmektedir. Üniversite ve bölümler hakkında ayrıntılı bilgi alamk için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Puanla
[OY: 23 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1