Azerbaycan'da Diş Hekimliği

Diş Hekimliği üzerine kariyer yapmak isteyen kişiler artık hayallerini kolaylıkla herhangi bir aksaklık yaşamadan gerçekleştirebilmektedir. Azerbaycan pek çok öğrenciye eğitim fırsatı sunmaktadır. Kendi ülkesinde eğitim görmek yerine farklı ülkelerde eğitim görmek isteyen kişiler istekleri doğrultusunda bu imkânlardan faydalanabilmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim

Azerbaycanda Diş Hekimliği

Azerbaycanda Diş Hekimliği hakkında merak ettiğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Azerbaycan Hakkında Öğrenci Görüşleri
azerbaycanda dişAzerbaycan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi
azerbaycanda dişAzerbaycanda Eğitim Dekan Röportaj Eurostar
azerbaycanda dişAzerbaycan Üniversiteleri Öğrenci Görüşleri

Diş Hekimliği üzerine kariyer yapmak isteyen kişiler artık hayallerini kolaylıkla herhangi bir aksaklık yaşamadan gerçekleştirebilmektedir. Azerbaycan pek çok öğrenciye eğitim fırsatı sunmaktadır. Kendi ülkesinde eğitim görmek yerine farklı ülkelerde eğitim görmek isteyen kişiler istekleri doğrultusunda bu imkânlardan faydalanabilmektedir.

Sizlerde ideallerinizin peşinden gitmek isterseniz Azerbaycan’da eğitim görme olasılığınızı gözden geçirebilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de kaliteli eğitim almak sizlerin de hakkıdır. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile üniversiteye gidebilirsiniz.

 Eğitimi Süresi – Kaç Yıl?

Azerbaycan’da diş hekimliği okuyan kişiler eğitim süreleri boyunca her konuda farklı bilgiler edinebilmektedir. Diş hekimliği oldukça iyi bir statüye sahip olan meslek dallarındandır. Bu sebeple harcayacağınız yıllar sizlere sonrasında iyi dönüşler sağlayacaktır. Diş hekimliği eğitimi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca 1 yıl da staj yapma durumunuz bulunmaktadır.

– YÖK Denkliği Var Mı?

Bir üniversitenin YÖK tarafından tanınması ve denklik koşullarına uyum sağlaması oldukça önemlidir. Ülkemiz denklik konusunda Azerbaycan ile iyi ilişkiler yürütmektedir. Azerbaycan’da diş hekimliği eğitimi gören kişiler YÖK denkliği alabilmektedir. Dilerlerse kendi ülkelerinde bu mesleği sürdürebilmektedir.

– YÖK Denklik Sınavı Nedir?

YÖK bazı durum ve mesleklerde belirli bir seviyeyi kabul etmektedir. Bu seviye mesleğinizi kendi ülkenizde yapabilir misiniz yapamaz mısınız şeklindeki bir ölçüyle belirlenmektedir. Bunun için bazı durumlarda seviye tespit sınavları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilmi hüviyet tespiti sınavları da yapılabilmektedir. Sınav tarihlerini kurum kendisi belirlemektedir.

 Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönüp mesleğinizi yapmak isterseniz öncelikle seviye belirleme sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Bu seviye belirleme sınavları bazı meslek dalları için geçerlidir. Aynı zamanda YÖK denkliği için dilekçe vermeniz ve eğitim gördüğünüz kurumun tanınması da gerekmektedir. Tüm bu koşullar sağlandığı takdirde Türkiye’de çalışma imkânınız bulunmaktadır.

Diş Hekimliği Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nedir?

Azerbaycan’da diş hekimliği eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle hazırlık okumaktadır. Bu sebeple hazırlık bölümü için 3000$ ödeme yapmaları gerekir. Sonrasında lisans eğitimine geçmeniz dahilinde ise sizlerden talep edecekleri ücret 4000$ olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar her yıl değişiklik gösterebileceği gibi sabitte kalabilmektedir. Bu ülkenin talebine bağlı bir durum olarak gözlemlenmektedir.

Azerbaycanda Diş Hekimliği – Sınavsız Mümkün Mü?

Eğitim görmek isteyen kişiler dilerse YÖK tarafından yerleştirilebilmektedir. Bunun için kendi ülkenizde yapılan üniversite sınavlarına girmeniz ve gerekli puanı almanız gerekir. Eğer böyle bir imkân elde edemediyseniz açılacak kontenjanlar ve lise başarı durumunuza göre eğitim almak için başvurular yapabilirsiniz. Sınav ile girmek isteyen kişiler tercihlerinde Azerbaycan’ı yazmalıdır.

Azerbaycanda Diş Hekimliği – Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Azerbaycan ve Türkiye kardeş ülkeler olarak anılmaktadır. Bu sebeple her konuda birbirleri ile ilişki içerisindedir. Bu ilişkilerin en başında da eğitim gelmektedir. Her yıl çok sayıda öğrenci eğitimlerini Azerbaycan’da sürdürmek için başvuru yapmaktadır. Ayrıca giden kişilerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Kültür birliği ve dil benzerliği de çok sayıda Türk öğrenciyi Azerbaycan’da eğitim görme durumuna getirmektedir.

Diş Hekimliği Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Diş hekimliği okumak isteyen kişiler öncelikli bu mesleği yapabileceklerine inanmalıdır. Sonrasında ise başarıları doğrultusunda üniversite tercihleri yapmalıdır. Eğer herhangi bir sınava girmeden eğitim görmek istiyorsanız en son mezun olduğunuz kademeden iyi başarılar elde etmiş olmanız gerekir. Ayrıca dil eğitimi alarak kendinizi geliştirmeniz de önemlidir. Elbette bu meslek için kendinizi yeterli görmeniz de oldukça önemlidir.

Diş Hekimliği Okumanın Avantajları?

Kişilerin alacakları eğitim doğrultusunda çalışma hayatında pek çok fırsatla karşılaşması mümkündür. Eğer Azerbaycan’da diş hekimliği okumak isterseniz hem kendi ülkenizde çalışma imkânı elde edebileceksiniz hem de farklı eğitim sistemi ile deneyiminizi artırabileceksiniz. Aynı zamanda eğitim aldığınız ülkede de dilerseniz mesleğinizi yapabilirsiniz.

Azerbaycan’da Diş Hekimliği Bitirenler Mezunlarınız Var Mı?       

Her yıl çok sayıda insan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde diledikleri okullarda eğitim almaktadır. Azerbaycan’a da çok sayıda öğrenci gönderilmiştir. Geri dönüşlerde ise herhangi bir problemle karşılaşılmamıştır. Web sitesine yapacağınız ziyaretler sayesinde mezun olan öğrencilerle iletişim kurmanız da mümkündür. Eurostar, sizlere mezunlar ile görüşme konusunda yardımcı olmaktadır.

Azerbaycan Diş Hekimliği Bursları – Burslu veya Ücretsiz Diş Hekimliğinde Okuyabilir Miyim?

Eğitim süreleri boyunca herhangi bir ücret ödemek istemeyen kişiler burs veren üniversitelere müracaatta bulunabilirler. Ayrıca burs veren kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak maddi yükümlülükten kurtulmanız da mümkün olmaktadır. Azerbaycan eğitim ücretleri açısından sizlere fazla zorlayıcı bir yapıya sahip değildir. Bu sebeple ücretsiz okuma şansınız yoksa bile uygun fiyatla eğitim alabilirsiniz.

Azerbaycan’da Diş Hekimliği Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Eğitim aldığınız süre boyunca dilerseniz kendi ülkenize geldiğinizde çalışma hayatına da dâhil olabilirsiniz. Okurken çalışılmaz şeklinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu sebeple staj ya da farklı şeyler yapma hakkınız bulunmaktadır. Azerbaycan’dan tatil zamanlarında ülkenize döndüğünüzde çalışma imkânlarından da yararlanabilirsiniz.

Azerbaycan’da Diş Hekimliği Okumak Şartları

Diş hekimliği okumak isteyen kişiler seçecekleri üniversitelerin başvuru şartlarına göz atmalıdır. Bu şartlarda elbette kimi zamanlar sınav zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bu sınavlar kişileri fazla zorlayıcı bir yapıya sahip değildir. Diş hekimliği için ülkemizde sayısal eğitim almanız gerekir ancak Azerbaycan’da okumak için bölüm farklılıkları göz ardı edilebilmektedir. Bu sebeple başvuru yapacağınız üniversitelerin prosedürlerini bilmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Diş Hekimliği Eğitimi Taban Puanları

Eğer sınava girip üniversiteye yerleşmek istiyorsanız belirlenen taban puanlarına erişmeniz gerekmektedir. Ancak sınavla eğitim görme şartı her zaman bulunmamaktadır. Dileyen kişiler sınavsız da bu hayalini gerçekleştirebilmektedir.  Taban puanları her yıl farklılık göstermektedir. Bu sebeple sürekli takip etmeniz gerekmektedir.

Hekimliği Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş yapmak için ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılmanız gerekmektedir. Bu sınavlardan 180 puanın altında almamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra aldığınız derslerden belirli bir başarı oranı elde etmeniz gerekmektedir. Bu başarı oranı en az %40 olmalıdır. Böylece yatay geçiş işlemlerinizi yapabilme hakkına sahip olabilirsiniz.

Diş Hekimliği Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Azerbaycan’da gitmek istediğiniz okulların başvuru tarihlerini sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Genelde Mayıs ayının ortasında başvurular açılabilmektedir. Ancak bu her yıl değişiklik de gösterebilmektedir. Başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar ile iletişime geçmeniz sizlere faydalı olacaktır. Başvuruları sizin adınıza uzman danışmanlar gerçekleştirebilmektedir. Sizler için başvuru yapılan üniversiteden kabul belgesi alınır ve tarafınıza teslim edilir.

Diş Hekimliği Okumak İstiyorum

Azerbaycan da diş hekimliği okumak isteyen kişiler eğitim alacakları dili de iyi bilmelidir. Azerice Türkçeye benzediği için onu öğrenmekte bir zorluk çekmezsiniz ancak eğitimin Rusça ve İngilizce olması da mümkündür bu yüzden gerekli donanıma sahip olmanız gerekir. Ayrıca eğitim süresi boyunca ülkede yaşamınızı sürdürebileceğinize emin olmanız gerekir. Çünkü belirli bir süre o ülkede bulunmanız gerekecek ve bir sıkıntı yaşamamak için kendinizde bu gücü görmeniz gerekir.

Azerbaycan Diş Hekimliği Fiyatları Kaç Para Mantıklı Mı? 

Seçilen ülkelere göre eğitim ücretleri elbette farklılık göstermektedir. Azerbaycan pek çok ülkeye kıyasla oldukça ekonomik eğitim ücretleri talep etmektedir. Bu sebeple maddi açıdan bir sıkıntı çekmeniz olası değildir. Farklı bir ülkede eğitim almanız her açıdan sizlere katkı sağlayacaktır. Bu sebeple tercihlerinize bu durumu da eklemenizde yarar bulunmaktadır.

Azerbaycan da Diş Hekimliği Okumak Mantıklı Mı?

Sınav stresi ve sıkıntısı çekmek istemeyen kişiler Azerbaycan’da eğitim alma durumunu gözden geçirmelidir. Eğer bu durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mantıklı olarak sınavsız üniversite imkânından yararlanmak istersiniz. O nedenle önünüze çıkan fırsatları değerlendirmeniz sizlere her açıdan fayda sağlayacaktır.

Azerbaycan da Diş Hekimliği Okumak Zor Mu?

Elbette her mesleğin kendisine göre bir zorluğu vardır. Ancak statü konusu göz önünde bulundurulduğunda kişilerin hayalleri de bu doğrultuda ilerliyorsa, diş hekimliği okumak zor gelmeyecektir. Bilgi ve beceri edinmek her zaman kolay olmamaktadır bunun için çok istemek ve başarı odaklı olmak gerekir. Sonrasında önünüze çıkacak her zorluğu kolaylıkla alt etmeniz mümkün olacaktır.

Azerbaycan da Türkçe Diş Hekimliği Veren Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakülteleri Var Mı?

Diş hekimliği Azerbaycan’da Azerice, Rusça ya da İngilizce olarak verilmektedir. Azerice zor bir dil değildir ve Türkçe ile benzerlik göstermektedir. Bu sebeple herhangi bir problem yaşanmaz. Günlük hayatta da eğitim anında da Azericeyi rahatlıkla anlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için Eurostar ile iletişime geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 8 Ortalama: 4.6]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1