Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Azerbaycan’da üniversite okurken yabancılık çeker miyim zorlanır mıyım yada ortama kolayca alışabilir miyim gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa hemen danışmanlık hizmetlerimizden yararlanın. Azerbaycan’da üniversite okuyan kişiler ile hiç zaman kaybetmeden tanışın ve kaynaşma fırsatı elde edin. Azerbaycan’da bulunduğunuz üniversiteye uyum sağlamak konusunda hiç zorluk çekmeyeceksiniz.

Azerbaycan'da Eğitim

İçindekiler

Azerbaycan’da Üniversite

azerbaycanda üniversite

Türk öğrenciler için Azerbaycan’da Üniversite okumak birçok açıdan avantajlıdır. Yurtdışında üniversite eğitimi denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri Azerbaycan’dır.  Şöyle ki;  Azerbaycan  kardeş ülkelerimizden biridir. Bu kardeşliği “iki devlet tek millet” olarak nitelendirmekteyiz. Ülke 9 milyon 762 bin nüfusa sahiptir. Başkenti Bakü’dür ve Sumgayit de önemli şehirlerinden biridir. Türk vatandaşlara karşı son derece misafirperverdirler. Çünkü iki ülke arasında tarihten gelen bağlar halen son derece güçlüdür. Bu samimi atmosferi hava alanından ilk girdiğiniz andan itibaren hissetmeye başlarsınız.

Yurtdışında üniversite okumak konusunda öğrenciler ilk etapta yabancı dilden dolayı çekinirler. Çünkü dil bilmeden bir ülkede geçen her an son derece zorludur. Ancak Azerbaycan’da bu durum ortadan kalkar. Çünkü ülkede Azerbaycan Türkçesi konuşulmaktadır. Sizi herkes anlayacaktır. Bu da kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır sanki Türkiye’de bir şehirden başkasına gitmiş gibi hissettirecektir. Azerbaycan tarihi açısından da oldukça dikkat çekici bir ülkedir. SSCB’nin 1991’de çökmesi ile bağımsızlık kazanmıştır. Bakü sokakları birçok farklı kültüre ait eseri kalbinde barındırmaktadır. Bakü son derece modern bir şehirdir. Aynı zamanda kültür ve sanata da oldukça önem verilmektedir. Birçok müze yer almaktadır. En dikkat çekeni de minyatür kitap müzesidir ve son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır.

Azerbaycan’da Üniversite Hakkında Bilgi

Azerbaycan’ın en büyük gelir kaynağı petroldür. Her yerde yanan ateşlerden petrol zenginliğini anlayabilirsiniz. Bu sebeple Azerbaycan, ateşler ülkesi olarak da anılır. “Azerbaycan zengin mi?” sorusu sık sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını doğal kaynakları ve gelişmiş sanayisi ile de diğer ülkelere göre göze çarpan bir ekonomisini göz önünde bulundurarak verebiliriz. Azerbaycan para birimi manattır.

İklim olarak bakıldığında ülkede ılıman bir kara iklimi söz konusudur ve Azerbaycan rüzgarlı bir ülkedir denilebilir. Bu iklimin sonucu olarak ülkenin kış aylarının sıcaklık ortalaması 10 derecedir.

Ülke, güvenlik açısından değerlendirildiğinde ise ülkede oldukça huzurlu ve güvenli bir ortam vardır. Sonuç olarak Azerbaycan dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple öğrenciler yurt dışı eğitim seçenekleri arasından Azerbaycan da okumayı tercih etmektedirler. Bunun yanında ailelerin çocukları hakkındaki endişeleri de çok azdır. Azerbaycan’da özel hayat koşulları da oldukça uygundur.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak İstiyorum- Azerbaycan Eğitim Sistemi

Azerbaycan üniversite okumak isteyen öğrenciler göreceklerdir ki, bu ülkede öğrencilere kaliteli eğitim veren birçok üniversite vardır. Bunlardan en popülerleri, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Fakültesi, Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesidir. “Azerbaycan’da okumak nasıl?” sorusuna “ülkenin eğitim sistemi Avrupa ülkelerinde uygulanan standartlarda ve başarılı bir politikada eğitim vermektedir” cevabı verilebilir. Bunun sonucunda da Azerbaycan’ın dünya sıralaması başarı skalası çok yüksektir.

Yerli ve yabancı öğrenciler için her alanda ve her bölümde başarılı birçok farklı üniversite seçeneği mevcuttur. Çünkü Azerbaycan, eğitim politikalarını Bakü Devlet Üniversitesi gibi dünya sıralamasında üst sıralardaki Azeri okulları, yurtdışında üniversiteden daha başarıyla uygulamaktadırlar. Üniversitesi giriş şartları da şu şekildedir:

ÖSYM Kılavuzu ile Azerbaycan’da Üniversite Okumak

Azerbaycan üniversitelerine nasıl girilir? Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle öğrencilerimiz ÖSYM tercihi yaparak burada okuyabilmektedirler. Bunun için öğrencilerin YKS başarı sıralamasında ilk 40.000 de olmaları gerekmektedir. Yani Azerbaycan üniversiteleri taban puanları merak edildiğinde, üniversite taban puanı değil; sınav sonuçlarındaki sıralamalarını esas almaları gerektiği bilinmelidir. Hukuk taban puanları için de aynı durum söz konusudur.

Örneğin Azerbaycan Tıp üniversitesi ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelerdendir. İlk 40.000 sıralamanın dışında kalan öğrenciler ise ÖSYM kılavuzu dışında tercih yapabilirler. ÖSYM kılavuzu üzerinden yerleşen Türk öğrenciler eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp eğitimi ilk üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra Azerbaycan üniversitesinden Türkiye’ye yatay geçiş yapabilirler. Böylece kalan eğitim sürelerini Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayabilirler. Bunun içinde elbette belirli şartlar bulunmaktadır.

Azerbaycan Üniversitesi Sınavsız Üniversite Ücretleri

ÖSYM kılavuzu dışında yerleşen öğrenciler ise eğitim öğretim süreçlerini Azerbaycan Tıp üniversitesinde tamamlamaktadırlar.  Tüm Öğrenciler Azerbaycan’da 1 yıl İngilizce, Azerice ya da Rusça zorunlu hazırlık görmektedirler. Aynı şartlar Bakü Devlet Üniversitesi için de geçerlidir.

Azerbaycan Sınavsız Üniversite

Birçok Azerbaycan üniversitesi sınavsız öğrenci kabulü gerçekleştirmektedir. Bu üniversitelerin bölümlerinin çoğuna sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz.  

Azerbaycan’da Üniversiteler ve Bölümler

Azerbaycan Üniversitesi Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi Azerbaycan Devlet Üniversitesi
Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
Slavyan Üniversitesi Nahcivan Üniversitesi

“Eğitim, yoksullar için bir sermaye, zenginler için bir faizdir.”

Öğrenciler kendi hedefleri doğrultusunda birçok farklı alanda eğitim almaktadır. Ancak tüm dünyada olduğu gibi sağlık ve mühendislik alanları burada da önem kazanmaktadır. Azerbaycan okullarında eğitim kalitesi yüksektir. Öğrenciler mezun olduktan sonra YÖK’e başvuruda bulunarak denklik alma şansına sahiptirler.

Tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin hazırlık eğitimleri ve lisans eğitimleri hem kaliteli hem de ekonomiktir. Çünkü üniversitelerin akademisyenleri kaliteli eğitim vermektedir. Bu üniversitelerde okuyan öğrenciler derslerine çalıştıklarında akademik olarak kendisine mutlaka çok şey katacaklarıdır. Kaliteli eğitimin yanında bir diğer Azerbaycan üniversiteleri tercih sebebi, Azerbaycan Türkçesinin Türkçeye en yakın dil olmasıdır. Ayrıca üniversitesi ücretleri de tercih etme sebeplerinden biridir. Çünkü Azerbaycan üniversiteleri oldukça ekonomiktir. Tercih sebeplerinden en önemlilerinden biri de üniversitelerin YÖK tarafından tanınmasıdır. Bu ülkede eğitime başlamış öğrenciler Türkiye’ye yatay geçiş seçeneğini değerlendirdiklerinde vakıf üniversiteleri imdatlarına yetişmektedirler. Türkiye’den her yıl yüzlerce öğrenci vakıf üniversitesi ve özel üniversite eğitimi için Azerbaycan’a gitmektedir. Bu üniversitelerde eğitimler tamamen örgün olarak gerçekleştirilmektedir. Örgün eğitim alacak olan öğrenciler, kaliteli bir eğitim almakta ve bu nedenle derslere katılım sağlamak zorundadırlar.

Azerbaycan Üniversiteleri Giriş Şartları

Üniversitelere giriş ve kayıt için şartlı kabul ya da referans mektubu gibi herhangi bir şart yoktur. Öğrenciler sadece lise diplomaları ile üniversitelere başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. ÖSYM kılavuzu dahilinde Azerbaycan’da üniversite okuyan Türkiye’de sınavı kazanan öğrenciler ÖSYM belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

Üniversiteleri kayıt tarihleri ise üniversitelerin kendi bünyesinde yürüttüğü politika gereği her üniversitede farklılık arz etmektedir. Üniversiteleri öğrenim ücretleri aynı şekilde değişkenlik göstermektedir.

Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Azerbaycan’da okuma Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için Tıp hazırlığı programı vardır. Bu nedenle hazırlık eğitimleri zorunludur. Azerbaycan’da Tıp eğitimi ücretleri değişkenlik göstermekle birlikte eğitim dili: İngilizce, Azerice ve Rusçadır.  Azerbaycan’da diş hekimliği bölümünde de aynı prosedür işlemektedir. Bunun yanı sıra eczacılık bölümü için de hazırlık eğitimi vardır. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri en popüler bölümlerin başında gelmektedir.

Öğrencilerimiz bu programlara fazlaca rağbet göstermektedirler. Çünkü bu bölümlerin eğitim kalite standardı oldukça yüksektir ve mezuniyet sonrası diploma denklik olanakları da çok geniştir. Azerbaycan Tıp Fakültesi uluslararası ilgi gören bir üniversitedir. Özellikle İran vatandaşları yoğun bir şekilde başvuru tarihlerini takip edip kayıt gerçekleştirmektedir.

Kontenjanları son derece sınırlıdır ve kayıt süreleri çok erken dönemde bitmektedir. Açıkta kalmamak için danışmanlık hizmeti alınarak kayıt tarih aralığı kesinlikle geçirilmemelidir. Bu tarihler arasında kayıt olunduğunda kaliteli bir lisans eğitimi alabilirsiniz.

Azerbaycan’da Üniversite Denklik – Denkliği Olan Üniversiteler

Azerbaycan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler ülkemizde denklik alabilmektedir. Üniversitelerin diplomaları YÖK tarafından tanındığı için öğrencilerimiz Azerbaycan’daki herhangi bir üniversitede bu endişeden uzak eğitim alabilirler. Öğrenciler okulları bittikten sonra YÖK’e başvurmalı ve o tarihlerde geçerli olan yönetmelik doğrultusunda hareket ederek denkliklerini alabilirler. Bugün şartlarında denklik aşamasındaki Diş hekimliği mezunlarına STS sınavı yapılırken; Tıp mezunlarına klinik bilimler ve temel bilimlerden sınav yapılmaktadır.

ÖSYM üzerinden kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler mezun olduklarında herhangi bir sınava tabi olmazlar.

Azerbaycan’da Denkliği Olan Üniversiteler – YÖK Tarafından Tanınan Üniversiteler

İster ÖSYM üzerinden kazansın isterse de kazanmasın Azerbaycan’da ki tüm eğitimlerde yıllık harç ücreti uygulaması vardır. Öğrenciler kendi alanlarında yapılan sınavlarda başarı göstererek ve Türkiye müfredatında yer alıp Azerbaycan müfredatında olmayan dersleri Türkiye’deki devlet üniversitelerinde tamamlayarak da denklik alabilirler. Bunun için dünya üniversite sıralamalarında ilk 400 de olan Azerbaycan üniversitelerini tercih etmelisiniz.

Azerbaycan’da Mühendislik Eğitimleri Var mı?

Azerbaycan’da mühendisliğin birçok dalında eğitim alabilme olanağı mevcuttur. Mühendislik alanında eğitim almak isteyen öğrenci adayları, ziraat mühendisliğinden inşaat mühendisliğine birçok bölümde eğitim alabilirler. Bu mühendislik bölümlerinden biri olan Azerbaycan’da inşaat mühendisliği, öğrencilerimizin en çok tercih ettiği bölümlerin başında yer almaktadır. Yine Azerbaycan’da makine mühendisliği bölümü de kariyer olanaklarının çokluğu sebebiyle tercih edilmektedir. Ayrıca öğrenciler Azerbaycan’da elektrik mühendisliği eğitimini de tercih edebilirler.

Tüm mühendislik alanlarında teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim laboratuvarları ve çalışma imkanları da fazladır. Üniversiteler, öğrencilere çok geniş yelpazede uygulamalı eğitim olanakları sunmaktadır. Böylece mezun olan öğrenciler, tecrübe eksikliği yaşamadan iş hayatına çok daha hızlı adapte olabilmektedirler. Ayrıca her üniversite öğrencilerine erasmus programları da sunmaktadır. Bu üniversiteler öğrencilerine ihtiyaç duyulan farklı dillerde hazırlık eğitimi vermekte ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktadırlar.

Azerbaycan’da Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Mühendislik alanında en fazla tercih edilen bir diğer bölüm de Azerbaycan’da bilgisayar mühendisliği bölümüdür. Bu bölümde eğitim olanakları oldukça geniştir. Uluslararası öğrencilere cazip gelmektedir. Çünkü uluslararası arenada geleceğin en öncelikli meslekleri arasında yer alan bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır.

Eğitim ücretleri bazı bölümlerde şu şekildedir:

Mühendislik Fiyatları Ortalama 2.000$ – 3.500$ Civarındadır.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Bölümleri

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği

Üniversite Fiyatları

 • Yıllık Eğitim Ücreti (1450$)

Azerbaycan İnşaat Mimarlık Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

 • İnşaat Mühendisliği (2000$)
 • Mimarlık (2500$)
 • Jeodezi Mühendisliği (2500$)

Azerbaycan Özel Üniversiteleri

Özel üniversitelerin de bulunduğu Azerbaycan da devlet üniversitelerini ön plana almanız tavsiyemizdir. Daha uyguna eğitim alabileceğiniz devlet ve özel üniversite fiyatları hakkında en güncel bilgiler için irtibata geçiniz.

Azerbaycan’da Mimarlık Eğitimi Kabul Şartları

Mimarlık, yetenekleri geliştirmeyi gerektiren; teoriden çok uygulamaya dayalı olması gereken bir bölümdür. Mimarlık üniversitesinde Türkiye’den birçok öğrenci bu alanda eğitim almaktadır. Kaliteli eğitimin adresi olan Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık fakültesinde öğrenciler üniversiteden mesleki tecrübeye sahip olarak mezun olurlar. Bu nedenle mezun öğrenciler kariyerlerine rakiplerine göre önde ve donanımlı başlarlar

Kabul konusunda herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Bu sebeple öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını rahatlıkla gerçekleştirebilirler.  Azerbaycanda mimarlık eğitimleri için sınırlı sayıda kontenjanları göz önünde bulundurarak erken başvuruda bulunmakta fayda vardır.

Bakü Devlet Üniversitesi

1919 yılında kurulmuş olan Bakü Devlet Üniversitesi birçok ünlü siyasetçi ve bilim insanı yetiştirmiştir. Çünkü 16 farklı alanda eğitim veren bölümleri bulunan üniversitenin köklü bir eğitim tarihi ve sürekli güncellenen akademik müfredatı vardır. Bunun yanı sıra üniversite, mezunlarına mavi diploma eki sunar. Bu diploma ile mesleki kariyerinizi Avrupa ve ülkemizde devam ettirebilirsiniz.

Azerbaycan İnşaat Mimarlık Üniversitesi’ne Eurostar ile Sınavsız Kayıt Yaptırabilirsiniz

Azerbaycan’da Üniversite Lisans Tamamlama ve Uzaktan Eğitim Var mı?

Azerbaycan’da uzaktan eğitim veren üniversiteler ve lisans tamamlama imkanı yoktur.

Fakat yüksek lisans programları ve doktora eğitimi imkanları vardır.

Azerbaycan’da Bir Öğrencinin Aylık Gideri Ne Kadardır?

Azerbaycan’da eğitim fiyatları dışında en fazla merak edilen bir diğer ekonomik giderler de şu şekildedir:

Azerbaycan-Bakü’de bir öğrenci aylık 700-800 USD ile geçimini sağlayabilir. 2 odalı bir evin kirası 600 AZN. Yani yaklaşık 1320 TL. Evler eşyalı. Ev fiyatları büyüklüğe ve eşyanın kalitesine ya da merkeze uzaklık yakınlığına göre değişiyor. Biraz lüksünüze düşkünseniz geniş dairelerin ya da villaların kiraları 3000-6000$ arasında değişiyor. %10 da genellikle aidat ödeniyor. Kiralamada en çok dikkat etmeniz gereken şey su deposunun olup olmadığı. Çünkü su kesintileri ile sık sık karşılaşılıyor. Doğalgaz mevcut. Doğalgaz kışın çok soğuk zamanlarda 600 m3’ü bulabiliyor. Bu tabi evin büyüklüğüne göre değişiyor. Bazı evlerin kiralarına faturalar da dahil olabiliyor. M3/10 qepik.

Azerbaycan Öğrenci İletişim Maliyetleri

Azerbaycan’da iletişim oldukça ucuzdur. Üstelik kablolu yayınlarında Türk kanalları mevcuttur. Bu kablolu yayın maliyetleri aylık 10AZN ile 30 AZN arasında değişmektedir. 5 MBS hızında internetin maliyeti aylık 30 Manattır.

Öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olan cep telefonu kontör maliyeti 10 manat civarındadır. Türkiye’de ki gibi 3 ay içinde yükleme yapmanız gerekiyor. Özellikle Türkiye’den telefonlarda dakikası 1 manat olarak ücretlendiriliyor. Hat almak bir yabancı için mümkündür. Uzun bürokrasi olmaması öğrencilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. İletişim olarak maliyeti düşürmeniz için standart hatlı bir Türkiye operatörü ile arama yapmanızı özellikle tavsiye etmeyiz. Çünkü böyle bir arama sırasında her geçen dakika için ortalama 9 TL ödemek durumunda kalabilirsiniz. Türkiye’den cep telefonu götürüp Azeri hattı takarsanız 2 ay sonra telefon çalışmaz hale gelebiliyor. Poçt isminde ki postanelere pasaportunuzla gidip 5AZN’ye kayıt yaptırarak tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Meyve sebze fiyatlarına gelince Türkiye ile paralel seyrediyor.

Azerbaycan’da Öğrenci Olarak Ne Yenir Ne İçilir?

Azerbaycan mutfağı Türk kültürüne çok yakındır. Yemeklerde tereyağı ve kuyruk yağı kullanılması Türk mutfağına en fazla benzeyen özelliklerinden biridir. Bundan başka pilavlar, çorbalar  ve özellikle hamur işleri mevcuttur ve bu yönüyle de bizim yemek çeşitlerimizle benzerlik gösterir. Türk mutfağından ayrılan tarafı ise yemeklerde kullanılan baharatlarının çeşitli ve fazla olmasıdır.  Beş çayı kültürü ise son derece yerleşmiştir. Tüm bu şartlar göz önüne alındığında Azerbaycan’da eğitim alan öğrencilerimiz Azerbaycan’ın damak tadına adapte olma noktasında asla zorluk çekmeyecektir. En meşhur yemeği boşbazdır.

Bakü’de çok fazla Türk restoranı mevcuttur. Ancak bazılarının sahipleri Türkiye Türkleri değildir. Zira Türkiye Türklerinin açtığı restoranlar zamanla Azerbaycan Türkleri tarafından devralınarak işletilmeye başlanmıştır. Yine de lezzetlerinden çok fazla şey kaybetmeyen yemeklerimizi yiyebilmeniz mümkündür. Bakü’de Mado pastanelerinin bir şubesi de yer almaktadır. Kendi damak zevkinizden asla mahrum kalmazsınız. Bakü’de özellikle yine Özsüt’e ait bir şube burada bulunmaktadır. Yurtdışında yaşayanların en çok özlemini duyduğu simitlerin yer aldığı Simit Sarayı da mevcuttur. Starbucks sorduğunuzu duyar gibiyim. Türkiye’de gençlerin bağımlısı olduğu Starbucks da Bakü’de mevcuttur.

Azerbaycan’da Okurken Ulaşım Nasıldır?

Özellikle Azerbaycan-Bakü metro hattı ülkedeki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Bunun en başlıca sebeplerinden biri metro ile şehir içi birçok yere ulaşımın mümkün olmasıdır. Bu metroların ücretleri 20 qepiktir. Üstelik Bakü kart çıkartarak ülkemizdeki akbil mantığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerde 20 qepiktir ancak bazı mesafelerde ücret artabiliyor. Otobüslere Bakü kart kullanarak binebileceğiniz gibi parayla da binebilirsiniz. Ancak bazı otobüslerde sadece kart geçtiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kart ücretleri 2 manat olmakla birlikte taksi hizmetlerinin fiyatları da farlılık gösterebilmektedir. Özellikle taksimetre olmayan araçlar 5 AZN’ye hizmet verirken taksimetresi olan araçlarda fiyat mesafeye göre değişir. Taksi dünyanın neresine giderseniz gidin son derece dikkatli, kontrollü bir şekilde almanız gereken bir hizmettir. Buna Azerbaycan’da da azami dikkat göstermeniz gerekir.

Azerbaycan’da Sağlık Hizmetleri

Azerbaycan’da sağlık hizmetlerinin devlet kontrolünde olduğu söylenemez. Ancak birbirinden başarılı Türk doktorlardan klinik hizmeti alabilirsiniz. Doktorlarımız o kadar başarılıdırlar ki, Azerbaycan halkı da Türk doktorlarını tercih ediyorlar.  Sağlık kontrolleri ve tedaviler için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Fakat yurtdışına çıkacak öğrencilerin kendilerine yurtdışındaki tüm tedavi çeşitlerini kapsayan ve bunların hepsini karşılayan özel sigorta yaptırmaları şarttır. Azerbaycan’da da özel sigorta mümkündür. Bu ülkeden yaklaşık olarak 1000 AZN civarında ödeme karşılığında özel sigorta hizmeti alabilirsiniz. Ancak işinizi şansa bırakmayıp Türkiye’den ayrılmadan önce özel sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Türkiye’den Azerbaycan’a  Nasıl Gidilir?

Azerbaycan’a ulaşım Türkiye Uçak – Otobüs – Tren – Gemi Seferleri açısından incelenecek olursa birçok seçenek karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan’a karayolu ile ya da uçakla gitmek mümkündür ve en fazla tercih edilen ulaşım şekli de bunlardır. Çünkü Türk vatandaşları için Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu sebeple aileler ve öğrenciler Azerbaycan’a gitmek için özel araçlarını tercih edebilmektedirler. Bakü Haydar Aliyev Havaalanında Türk vatandaşları 1 aylık vize alabilmektedirler. Ancak kara yoluyla giden vatandaşların Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaları ve bazı resmi prosedürleri halletmeleri gerekmektedir. Bizler sürecin ciddiliğinin farkındayız ve bu işlemlerde herhangi bir aksilik yaşanmaması için öğrencilerimizi doğru ve net bir şekilde bilgilendirmekteyiz. Böylece de olası bir aksamanın en başında önüne geçmekteyiz.

Danışmanlığını yaptığımız öğrencilerin tamamı ülkeye uçak ile gitmeyi tercih etmektedir. Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferi bulunması bu ülkeyi tercih eden öğrenciler için büyük kolaylıktır. İstanbul-Bakü arası uçuşlar ortalama 2 saat sürmektedir.  Ayrıca AZAL havayolları ile de uçuş sağlamak mümkündür. Uçak biletleri de genel olarak makul fiyatlara sahiptir. Ancak önceden bilet almak hem işinizi garantiye alır hem de daha ekonomik bilet alma ihtimaliniz yüksektir.

Azerbaycan’da Üniversite Puanları ve Kayıt Süreci

Azerbaycan kayıt başvuru merkezi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firması sizlere en güvenilir ve doğru hizmeti vermektedir. Özellikle karar aşamasında yardımcı olabildiğimiz gibi seçtiğiniz bölümün en iyi olduğu üniversite seçenekleri sizlerin kriterleri ve bütçeniz göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Sonrasında sizden istenen evrakları hazırlarsınız, bizler tüm süreci sizlerin adına takip eder ve işinizi asla şansa bırakmayız. Üstelik okul kayıtlarınızdan vize ve oturum başvurularına kadar tüm süreçteki işlemleri danışmanlarımız gerçekleştirir.

Okulların akademik takviminin belli olmasından itibaren de öğrencilerimizin ülkeye gidişini üniversitesinde eğitime başlamasına ve yurtlarına yerleşmesine dair tüm süreçten öğrencilerimizi ve ailelerini haberdar ederiz. Öğrencilerimiz yönlendirmelerimiz doğrultusunda uçak biletlerini alırlar ve tüm öğrenciler aynı uçakla bir rehber eşliğinde ülkeye giderler. Havaalanından iner inmez öğrencilere ülke ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapılır. Aileleriyle ilk andan itibaren iletişim halinde olabilmeleri için Azerbaycan hatlarını almaları sağlanır. Şehir gezisi gerçekleştirilir sonrasında ise öğrenciler konaklayacakları evlere yerleştirilir. Ertesi gün de çevre gezisi gerçekleştirilir; öğrenciler okullarına götürülür ve okulu, okul çevresini tanımaları sağlanır. Böylece de oryantasyon sürecinin her safhasında öğrencilerimizi yalnız bırakmamış oluruz. Bundan sonraki süreçte eğitim aldıkları tüm yıllarda bilgiye ihtiyaçları oldukları durumlarda Eurostar Yurtdışı eğitim danışmanlarını olarak yine yanlarında oluruz ve akıllarına takılan her soruda bize danışabilirler. Sadece ulaşım ve konaklama konusunda değil eğitimin her safhasında kendilerine rehberlik yaparız ki; bu sayede oryantasyon sürecinin sorunsuz ve stresten uzak geçmesini sağlarız.

Azerbaycan Diş Hekimliği Sıralama

Birçok üniversitenin Avrupa standartlarında eğitim verdiği Azerbaycan diş hekimliği sıralamaları ülkede bulunan okullara göre değişmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Azerbaycanda Üniversite Okuma Şartları

Yılın her dönemi ön kayıt yaptırabileceğiniz Azerbaycan üniversitelerine kesin kayıtlar dönemi yazdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kontenjan azlığı nedeniyle erken başvuru şarttır. Bu nedenle beklememeli ve evraklarınızı hemen hazırlayarak kayıt işlemlerini başlatmalısınız. Böylece de işinizi şansa bırakmamış olursunuz. Ayrıca kariyer danışmanlarımızın yarım asra yakın tecrübelerini hayallerine ulaşmada sağlam bir basamak olarak kullanabilirsiniz.

Haydi geç kalmayın. Hedeflerinizi gerçekleştirmek çok da uzakta değil. Sizin hayallerinizi gerçekleştirmede en doğru yolu bulmayı misyon edindiğimiz Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak yanınızdayız. Hedefe giden yolda inanılmaz zannedilen hayallerinizde en büyük destekçi biziz. “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez” sözünden yola çıkarak siz rotanızı belirleyin bizler de size en doğru rüzgarların olduğu denizleri gösterelim. Her hedefin doğru bir süreci her sürecinde de doğru planlaması olmalı. Aksi halde zamanınız da yaşama enerjiniz de ve umutlarınız da heba olabilir. Hedeflediğiniz standartlarda bir kariyere ve yaşama sahip olmak asla imkansız değil. Sizlere bir telefon kadar yakın, dostluk kavramının da farkındayız.

Azerbaycanda Üniversite Okumak Avantajları

Türk Cumhuriyetlerinden biri olan Azerbaycan da okumak, son derece kaliteli ve teknolojik altyapıya sahip ve çağın eğitim felsefesinin standartlarındadır. Eğitim dili Azerice, Rusça ve İngilizcedir. Türk nüfusunun fazla olduğu ve Türkçenin konuşulduğu bir ülke olması da en büyük avantajlarındandır. Müşterek tarihi ve kültürel geçmişe sahip olduğumuz için Azerbaycan’da eğitim almak sizler için hem küresel bakış açısı kazanacağınız bir deneyim tadında ama kardeş vatanın samimi atmosferinde olacaktır. Alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir. Eğitim son derece kaliteli ve pratiktir. Lisans eğitimleri 4 yıl olup sıhhat bölümlerinde Tıp altı yıl diğer bölümlerin eğitimi 5 yıldır. 

Bu ülkenin bilinen ve tercih edilen üniversitelerinin başında Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bakü Devlet Üniverisitesi, Gence Devlet üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversite gelir. Fakat bu üniversitelerin dışındaki diğer ihtimallerde de özellikle akademik kalitesi yüksektir. Bu ülkeye ziyaretlerde ya da eğitim için gidişlerde vize sıkıntısının olmaması hem öğrencileri hem de ailelerini büyük bir stres yükünden kurtarmaktadır.

Azerbaycanda Eğitim Sistemi

Bu ülke eğitim sistemini çok yönlü yeteneği geliştirmeye, çok kültürlülüğü desteklemeye, özellikle sorumluluk bilincini çalışma disiplininin merkezine alan bireyler yetiştirmek için sürekli geliştirmektedir. Buna ek olarak üstelik bu sistemin başlıca misyonu ileri dünya görüşüne sahip ve bunu her zaman geliştirmeye çalışan bireyler yetiştirmektir. Öğrencileri arasında ülke ve kültür ayrımı yapmamaktadır. Ülke yönetimi; eğitim kurumlarını partilerden, sosyal, siyasi ve dini örgütlerden bağımsız kımıştır. Böylece de eğitimde kaliteyi ve çağa her zaman inovasyon sağlayan müfredat anlayışını benimsemeyi eğitim politikalarının merkezine almıştır. Bilimsel algı ve anlayış esastır ve hümaniter bir yapıya sahiptir. Eğitimde örneğin bireysel yetenek ve fikirlere ciddiyetle önem verir.

Eğitim sistemini özellikle siyasi hayattan uzak tutarak gerçeği ideolojinin gölgesinden kurtaran anlayışı esas kılmıştır. Ülke eğitim sisteminin başlıca amacı özellikle; milli değerleri, kültürel farklılıklara saygıyı, bağımsızlık ve demokrasi ilkelerine bağlılığı yeni nesle aktarmaktır. Hem kaliteli bir akademik kadroya sahip hem de fikir ve hislerinle seni artı bir değer olarak gören bir ülkede eğitim almak istiyorsan Azerbaycan tam da size göre.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet, geçerlidir. Azerbaycan üniversitelerinin YÖK tanınırlığı vardır. Mezuniyetiniz sonrasında YÖK mevzuatına göre gerekli şartları sağladığınızda kolaylıkla denklik alabilirsiniz.

Kaliteli Eğitim veren Azerbaycan üniversite bölümlerinde okumanın maliyeti 1200-5500$ arasında değişmektedir. Okumak istediğiniz üniversite ve bölüme karar verdiğinizde uzmanlarımızdan ayrıtılı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 • Azerbaycan Tıp Üniversitesi
  Azerbaycan Tıp Üniversitesi

#azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversite #azerbaycanüniversiteleriyökdenklik

Puanla
[OY: 30 Ortalama: 4.5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1