Azerbaycan'da Arap Dili Edebiyatı

Arapça, son yılların en çok aranan dillerinden biri. Genel dünya siyaseti açısından, gerekse Arap dünyasının iş dünyasına olan girişimleri açısından, hemen her global işyeri, Arapça bilen personeller arıyor. Ancak ülkemizde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin puanları hayli yüksek. Üstelik sınırlı sayıda üniversitede bu bölüm açılıyor.

Azerbaycan'da Eğitim

İçindekiler

Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Eğitimi

Arapça, son yılların en çok aranan dillerinden biri. Genel dünya siyaseti açısından, gerekse Arap dünyasının iş dünyasına olan girişimleri açısından, hemen her global işyeri, Arapça bilen personeller arıyor. Ancak ülkemizde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin puanları hayli yüksek. Üstelik sınırlı sayıda üniversitede bu bölüm açılıyor. Ancak bu dili artık yurtdışında öğrenebilirsiniz. Üstelik Azerbaycan Üniversiteleri bu anlamda çok sık tercih edilmekte. Sizler de güçlü akademik kadroya ve ucuz öğrenim bedellerine sahip Azerbaycan üniversitelerinde okumak isterseniz hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmamız ile görüşebilirsiniz.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Eğitimi Süresi – Kaç Yıl?

Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okumak isteyen gençler, öncelikle 1 yıl hazırlık eğitimi almaktalar. Bu hazırlık eğitimi sırasında İngilizce, Rusça ve Azerice eğitimi alırlar. Ardından 4 yıllık lisans eğitimleri başlar.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Eğitimi YÖK Denkliği Var mı?

Azerbaycan’daki üniversiteler için YÖK denkliği bulunuyor. YÖK sitesinden yapacağınız başvuru ve gireceğiniz sınava ilişkin de yine Eurostar ekibi olarak sizlere danışmanlık etmekteyiz.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı YÖK Denklik Sınavı Nedir?

YÖK denklik sınavı, yurtdışında üniversite okuyan öğrencilere yöneliktir. Yurtdışı üniversitelerinden mezun olan öğrenciler, bu sınava girerek, Kamuda da iş bulma imkânı yakalar. Yani bu sınavı geçen gençler, ülkemizde de üniversite mezunu kabul edilir.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okuyup, Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Bilindiği gibi ülkemiz, yabancı dilin çok önemli olduğu bir coğrafyada bulunuyor. Dolayısıyla Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okuduktan sonra Türkiye’de iş bulmak hayli kolay olacaktır. Özellikle özel yapılanmalar, holdingler ve bankalar Arapça bilen eleman aramaktadır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Kaç Para, Fiyatları Nelerdir?

1300 Dolar ile 2500 Dolar arasında değişen rakamlar, Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okumanız için yeterlidir. Bazı üniversiteler de bu rakam 800 Dolara kadar da inebilmektedir. Aslında ülkemizdeki harç ücretleri ile hemen hemen aynı olan bu rakamlar, yurtdışı eğitimi için oldukça ucuz ve avantajdır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Eğitimi Sınavsız Mümkün mü?

Azerbaycan Üniversiteleri, aslında ülkemizdeki üniversiteler ile benzer öğrenci kabulü yapmaktadır. Ancak tek farkla. Ülkemizde Arap Dili ve Edebiyatı okumak için belli bir puanın üzerine çıkmak gerekirken, Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okumak için yalnızca baraj puanı geçmiş olmak yeterlidir.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Arap Dili ve Edebiyatı son yılların rövanşta bölümlerinden. Dolayısıyla dünyanın her tarafından da talep görmekte. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak, yalnızca bizler binlerce Türk öğrencinin kaydını tamamlamış bulunmaktayız. Ayrıca bir bu kadar da öğrencimiz mezuniyetlerini almış bulunmaktalardır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Kayıt tarihleri içerisinde, bizlere getireceğiniz lise diplomanız, ÖSS sınav sonuç belgeniz ve kimlik belgeniz ile kayıt işleminizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer tüm prosedürler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firması olarak, tarafımızca yürütülecektir.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumanın Avantajları?

Azerbaycan’da Arap Dili okumak, yalnızca bu dile olan hakimiyetinizi geliştirmez, aynı zamanda Rusça ve Azerice dillerini de öğrenmenizi sağlar. Üstelik Azerbaycan ülkemiz ile sınır komşusudur. Yani dilediğiniz zaman ailenizi görmek için bir fırsatınız vardır. Özellikle başkent Bakü, çok sayıda öğrencinin sosyalleşebileceği alternatif noktalara sahiptir. Bu şehirdeki üniversiteler ile gerek donanım ve teçhizat açısından, gerekse öğretim kadrosu açısından dünyanın sayılı okullarındandır. Ayrıca YÖK denkliğinin bulunması da, Türkiye’de kolayca iş bulmanızı sağlayacaktır. Azerbaycan öğrenciler için hem okuyup, hem de part time olarak çalışıp para kazanılacak kolay ülkelerdendir.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Bitirenler, Mezunlarınız Var mı?

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firması olarak, her yıl yüz binlerce öğrenciyi, yurtdışındaki üniversitelere yerleştiriyoruz. Artık öğrenciler sınav stresi olmaksızın, hayallerindeki mesleklerine kavuşabiliyorlar. Azerbaycan’da, ülkemizden çok sayıda öğrenci yönlendirdiğimiz ülkelerin başında geliyor. Elbette Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okuyan ve bitiren onlarca mezunumuz bulunmaktadır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Bursları – Burslu veya Ücretsiz Okuyabilir Miyim?

Azerbaycan eğitim ve öğrenime önem veren dünya ülkelerindendir. Özellikle de Türk öğrenciler, diğer yabancı öğrencilere göre çok daha sıcak karşılanır. Türk öğrencilerin bu ülkede alabilecekleri 3 farklı burs bulunmaktadır. Bunlar, Haydar Aliyev, başarı ve sosyal aktivite burslarıdır. Ancak bu bursları alabilmek için başarılı olmak ve bu başarıyı sürdürmek şarttır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okuyup, Türkiye’de Çalışmak

Azerbaycan’daki hangi üniversitede okursanız okuyun, ülkemizde kolayca iş bulabilirsiniz. Özellikle de Arapça gibi sık rağbet gören bir dili okumuş olmak, daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Eğer YÖK’ün düzenlediği denklik sınavından başarılı olursanız, kamu kuruluşlarına da yerleşebilir, memur olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumanın Şartları

Azerbaycan’da yalnızca bu bölüm değil, diğer bölümlerde okumak için de ÖSS sınavından barajı geçmiş olmak gerekiyor. Çok az bir net ile dahi kolayca geçebileceğiniz baraj puan sonrası Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı okuma fırsatını yakalamış oluyorsunuz. Lise diplomanızı, kimlik belgelerinizi ve sınavdan aldığınız puanı gösterir belgeyi hemen bizlere getirin ve kayıt işlemlerinizi tamamlayalım.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

Azerbaycan’daki üniversitelerin listeleri ÖSYM tarafından da yayımlanmaktadır. Taban puanları genellikle baraj puanları ile aynıdır ya da çok az üzerinde yer almaktadır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Dünyanın neresinde okuyor olursanız okuyun, eğer not ortalamanız yüksekse ülkemizdeki üniversitelere geçiş yapabilirsiniz. Buna Azerbaycan’da bulunan üniversiteler de dâhildir. Ancak hazırlık sınıfında geçiş yapmak mümkün olmayacaktır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Mayıs ayı ile başlayan başvurular, haziran aylarında yoğunlaşır ve temmuz, bazen de ağustos ayında son bulur. Azerbaycan üniversiteleri için de durum değişmiyor. Ancak yurtdışı üniversitelerine talep yoğun olduğu için belli bir kontenjandan sonra başvuru kabul edilmiyor. Sizler yalnızca sınav puan belgenizi, lise diplomanızı ve kimlik kartınızı getirin ve kaydınızı gerçekleştirelim.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumak İstiyorum

Sımsıcak insanları, Türk geleneklerine olan yakınlığı ve dünya sıralamasında ses getirmiş başarılı üniversiteleri olan Azerbaycan sizleri bekliyor. Üniversitelerin laboratuvar, kütüphane, sosyal tesis gibi ayrıcalıklarının bulunduğunu unutmamalısınız.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumanın Maliyeti Kaç Para, Mantıklı mı?

Türkiye’deki sıradan bir üniversitede, bir dönem harcayacağınız para ile Azerbaycan’da bir dönem harcayacağınız para hemen hemen aynıdır. Üstelik Azerbaycan üniversite öğrencileri için onlarca fırsatla doludur. Özellikle ekonomik yurt ve evleri, ucuz yaşam koşulları dünyanın dört bir yanından öğrenci çekmesini sağlamaktadır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumak Mantıklı Mı?

Yurtdışında eğitim almak her zaman bir adım önce olmanızı sağlayacaktır. Üstelik Azerbaycan’da yalnızca Arapça değil, İngilizce, Rusça ve Azerice de öğrenebilirsiniz. Bu sayede iş bulma olanaklarınız, Avrupa devletlerinde de artmış olacaktır.


Azerbaycan’da Arap Dili ve Edebiyatı Okumak Zor mu?

Azerice dilimiz Türkçe ile çok fazla benzerlik göstermektedir. Bu sayede derslere adaptasyon ile zaman harcanmamış olur. Ayrıca bu ülkedeki üniversiteler, alanında uzman öğretim üyeleri ile hizmet vermektedir.


Azerbaycan’da Türkçe Arap Dili ve Edebiyatı Eğitimi Veren Üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı Fakülteleri Var mı?

Azerice ile Türkçe arasında fark neredeyse olmadığı için, Türkçe eğitim veren Türkçe Arap Dili ve Edebiyatı fakültesine ihtiyaç duymayacaksınız. Hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmamızı arayın ve sizleri daha detaylı bilgilendirelim.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1