Azerbaycan Haritası

Efsanevi güzelliklerde manzaralara sahip Azerbaycan’ a yolunuz düşüyorsa her bir köşesini incelemeye başlamadan önce Azerbaycan haritasını incelemenizi ve tüm şehirleri hakkında gerekli bilgileri çıkartmanızı tavsiye ederiz. Azerbaycan haritası mutlaka incelenmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Azerbaycan'da Eğitim Koordinat: 40°8'50"N / 47°34'19"E

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Azerbaycan’ın haritası hakkında her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.


Azerbaycan haritası resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Kafkasya’da Batı Asya ile Doğu

Avrupa’nın   birleştiği yerdedir. Ülkenin komşuları Hazar Denizi, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran ‘dır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti özellikle Azerbaycan haritası Cumhuriyetine bağlıdır. Türkiye’nin bu ülke ile komşuluğu ise Nahçıvan vasıtasıyladır. Ülkede özellikle Müslüman nüfus fazladır. 1991 yılında Sovyet Birliğinin dağılmasıyla da bağımsızlığını ilan etmiştir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, bağımsız olsa da bağımsızlığının hiçbir ülke tarafında fiilen savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olmasına rağmen, diplomatik anlamda hiçbir ülke tarafından tanınmadığı için Azerbaycan’a bağlı de jure olarak kabuk edilmektedir. En yakın tarihte (2020 yılında) gerçekleşen operasyon sonrasında Dağlık Karabağ ve 7 bölge yeniden Azerbaycan’a bağlanmıştır.

Azerbaycan Haritası Hakkında

Azerbaycan Türk Devletleri Teşkilatı ve TÜRKSOY’ un üyesidir. 158 ülkeyle diplomatik ilişkisinin yanında  38 uluslararası kuruluşa üyeliği de mevcuttur. 1992 tarihinden beri Birleşmiş Milletler’e üyedir, 2006 yılında da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kurulan İnsan Hakları Konseyi’nin üyeliğine seçilmiştir. GUAM, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün kurucu üyelerindendir. Uluslararası bu birliklerin yanında NATO, Barış İçin Ortaklık projesinde, AGİT ve Avrupa Konseyi’ne de üyedir.

Azerbaycan haritası Cumhuriyeti Anayasası’nda bireylerin resmî dini belirtilmez. Laik bir yönetim söz konusudur.  Okur yazar oranı özellikle çok yüksek bir ülkedir.

Ülkenin bulunduğu konum,  38° ve 42° kuzey enlemleri ile özellikle 44° ve 51° doğu boylamları arasındaki coğrafi bölgedir. Coğrafi sınır uzunluğu 2.648 kilometredir. Siyasi sınırın 1007 kilometresi Ermenistan, 756 kilometresi İran, 480 kilometresi Gürcistan, 390 kilometresi Rusya ve 17 kilometresi Türkiye sınırlarını oluşturmaktadır. Ülke toprakları kuzeyden güneye 400 kilometre ve doğudan batıya 500 kilometre olarak uzanır.

Azerbaycan haritası Hazar Denizi doğusunda, Büyük Kafkas Sıradağları kuzeyinde ve merkezinde özellikle geniş düzlükler yer almaktadır. Büyük ve Küçük Kafkas Dağları ile Talış Dağları ülkenin yüzde kırklık kısmını kapsar.

Özellikle üzey suları, temel su kaynağıdır. Ancak, ülkedeki 8.350 ırmak arasından yalnızca 24 tanesinin uzunluğu 100 kilometrenin üzerindedir. Irmakların tamamı, ülkenin doğusunda kalan Hazar Denizi’ne dökülür. 67 km2 büyüklüğündeki Sarısu Gölü, Azerbaycan ın en geniş gölüdür. Üstelik en uzun ırmağı 1.515 kilometre ile Kura Nehri’dir. Ayrıca ülke, Hazar Denizi’nde yer alan kimi adalar da özellikle bu ülkeye bağlıdır

azerbaycan sigorta, azerbaycan haritası

#azerbaycanharitası #azerbaycanaskeriharita #azerbaycanjeolojiharitası #azerbaycansiyasiharitası #azerbaycanfizikiharitası #azerbaycancoğrafyaharitası #azerbaycanmuharebeharitası #azerbaycanşehirharitası #azerbaycanözelharitası #azerbaycannüfusharitası #azerbaycantoprakharitası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1