Yök Denklik

Bir hedefim var. Üniversite mezunu olacağım, istediğim bölümde okuyacağım ve iyi işler başaracağım diyorsan doğru yerdesin. Hayallerine giden yol Avrupa’dan geçiyor. Sence imkansız mı? Öyleyse bu yazıyı okumaya devam etmeli ve aslında AB diplomasına sahip olmanın o kadar da uzak olmadığını görebilmelisin.

Bulgaristan'da Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Bir hedefim var. Üniversite mezunu olacağım, istediğim bölümde okuyacağım ve iyi işler başaracağım diyorsan doğru yerdesin. Hayallerine giden yol Avrupa’dan geçiyor. Sence imkansız mı? Öyleyse bu yazıyı okumaya devam etmeli ve aslında AB diplomasına sahip olmanın o kadar da uzak olmadığını görebilmelisin. Yurtdışında son derece ekonomik harç ücretleri ile dilediğin alanda öğrenim görerek hem Türkiye’de hem de Avrupa’da geçerli olabilecek bir diplomaya sahip olabilirsin. Hayallerini gerçekleştirmek ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri olan Bulgaristan’da öğrenim görmek istiyorsan sadece lise diploman ile bizlere başvuru yapman yeterli olacaktır. Komşu ülke Bulgaristan’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği; Rusa Angel Kanchev üniversitesi Yök Denklik imkanı da olan bir üniversitedir. 1945 yılında kurulmuş olan üniversite Avrupa üniversiteler birliği üyesidir. Bulgaristan’ın Tuna kıyısında yer alan en büyük liman şehri Rusa’da yer almaktadır. 7000 civarında öğrenci burada eğitim almaktadır ve binlerce uluslararası öğrenciyi de mezun etmiştir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri de bulunan Rusa Angel Kanchev üniversitesi Yök Denklik olduğu gibi diploması Avrupa’da da geçerli Europass mavi diplomadır. Bulgarca ve İngilizce eğitim veren bölümler yer almaktadır. Yıllık harç ücretleri oldukça ekonomiktir. 2500 ile 3500$ arasında fiyatlar değişmektedir. Hazırlık eğitimleri de 2500 Euro’dur. Şehirde yaşam maliyetlerine baktığımızda bir öğrenci aylık ortalama 500 Euro’ya rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Böylece öğrenciler zorlanmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Bulgaristan AB ülkesi olması sebebiyle mutlaka vize alınacaktır. Bu sebeple eğitim başvurularının mümkün olduğunca erken bir zamanda yapılması tavsiye edilir. İşlemler zaman almaktadır.

Rusa Angel Kanchev üniversitesi Yök Denklik seçtiğiniz bölüme göre değişmekle beraber temelde aynı yol izlenerek alınmaktadır. YÖK denkliğinde 4 önemli konu dikkat çekmektedir. İlki ve en önemlisi üniversitenin YÖK tanınırlığı olup olmadığıdır. Bu kayıt kararı alındığında hemen bir dilekçe ile Yükseköğretim kurumuna başvuru yapılarak öğrenilebilmektedir. İkinci olarak ülkede kalış süreleri ve giriş –çıkış süreleri incelenmektedir, üçüncü olarak hangi dersleri aldığınız ve ders içeriklerinin neler olduğuna bakılmaktadır. Dördüncü olarak ise bir seviye belirleme sınavı kararı alınmaktadır. STS kendi eğitim aldığınız alan ile ilgili olarak test şeklinde sorulardan oluşmaktadır. Rusa Angel Kanchev üniversitesi Yök Denklik bu aşamalardan sonra sağlanabilmektedir. Tabi tüm bunlar komisyon değerlendirmesi olduğundan bazı zamanlarda üyelerin kararlarına göre ya da ülkenin ihtiyaçlarına göre de değişebilmektedir. Bu durumda bazı durumlarda direkt denklikte söz konusu olabilir. İşletme, ekonomi vb. gibi bölümlerde direkt denklik verilmesi gibi durumlarla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Siz yeter ki eğitim almaya karar verin. Tüm azminizle tüm yollar açılacaktır. Daha iyi bir gelecek; daha yüksek standartlarda bir yaşam sizi de ailenizi de son derece mutlu edecektir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1