Yök Denklik

Bulgaristan’ın başkenti Sofya tam bir öğrenci şehridir. Özellikle sağlık alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler burada eğitim almayı tercih etmektedirler. 1917’de kurulmuş olan bu üniversite kaliteli eğitimi ile birçok başarılı kişi yetiştirmiştir.

Bulgaristan'da Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya tam bir öğrenci şehridir. Özellikle sağlık alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler burada eğitim almayı tercih etmektedirler. 1917’de kurulmuş olan bu üniversite kaliteli eğitimi ile birçok başarılı kişi yetiştirmiştir. Bulgaristan’ın en büyük tıp eğitimi veren üniversitelerinden biridir. Bulgarca ve İngilizce öğrenim görme olanağı mevcuttur.  Burada öğrenim görmek için ÖSYM sınavına girmek gerekmemektedir.

Üniversite sınavsız öğrenci kabul etmektedir. Uygulama ağırlıklı öğrenim gören öğrenciler mesleki anlamda son derece becerikli ve tecrübe sahibi olarak mezun olmaktadırlar. Giriş koşulu olarak lise diplomanızda ki sayısal başarınıza bakılmaktadır. Öğrencilerin not ortalamalarının yüksek olması ve kimya, biyoloji gibi derslerin 3’ün altına düşmemesi gerekmektedir.  Dil bilmeyen öğrenciler üniversite bünyesinde 1 yıl hazırlık eğitimi almakta ve dilerlerse İngilizce dilerlerse Bulgarca öğrenebilmektedirler. Seçtikleri dilde de eğitimlerine devam etmektedirler. Yerel dilin öğrenilmesi elbette faydalı olan seçenektir. Çünkü hazırlık dahil toplamda 7 yıllık öğrenim süresinde hayatın her alanında Bulgarca’ya ihtiyaç duyacaklardır. Ayrıca staj yapacakları için ve halkın her kesiminden hasta ile iç içe olacaklarından dolayı Bulgarca öğrenmek daha çok işlerine yarayacaktır.

Sofya Tıp fakültesinde öğrenim gören öğrenciler Avrupa ülkelerinin herhangi birinde Erasmus ile1 dönem eğitim alabilmektedirler. Tıp, Ebelik, Hemşirelik, Laborantlık, Sağlık Uzmanlığı, Röntgen Teknisyenliği, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizik Tedavi gibi bölümlerde öğrenim görmek mümkündür. Öğrenciler edindikleri teorik bilgiyi birçok farklı hastanede staj yapma şansına sahip olduğu için uygulama imkânı bulmaktadırlar. Avrupa Üniversiteler Birliği, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği, Avrupa Tıp eğitimi birliği üyesi bir okuldur. Uluslararası akreditasyona sahiptir; mavi diploma vermektedir. Mezunlar AB ve AB aday ülkelerinde çalışabilmektedirler. Türkiye’den Ege ve Hacettepe üniversitesi ile partnerlikleri vardır. Üniversite ülkemizde ki akademik süreçlerin başında olan Yükseköğretim Kurumumuz tarafından tanınmaktadır. Bu şekilde diyebiliriz ki Sofya Tıp Üniversitesi YÖK denklik olanağı sağlamaktadır. Sofya Tıp Üniversitesi YÖK denklik mevcut yönetmelikler ışığında sağlanmaktadır. Mezun olan öğrenci diploma, transkript, ders içerikleri gibi belgelerle YÖK’e denklik başvurusunda bulunmaktadır. Eğitimini aldığı üniversitenin tanınırlığı varsa başvuru kabul edilmektedir. Aksi halde herhangi bir başvuru gerçekleşmesi olası değildir. Sofya Tıp Üniversitesi YÖK denklik tıp fakülteleri için Seviye tespit sınavıyla belirlenmekte ya da ilmi hüviyet sınavı sözlü olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin böylece Türkiye’de ki tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerle aynı bilgi ve uygulama başarısına sahip olup olmadıkları akademisyenlerce tespit edilmektedir.

Bulgaristan bir AB ülkesidir. Buna rağmen yaşam maliyetleri yüksek değildir. Tıp eğitimi ise 8500 Euro’dur. Öğrenciler bu köklü ve kaliteli üniversitelerde her gün başarıya giden yolu adımlar ve hedeflerine ulaşırlar. Sizde bu yolculukta ki yerinizi hemen almak için uzman danışmanlarımızla görüşün ve daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemenin keyfini yaşayın.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1