Polonya Bayrağı

Polonya'nın bayrağı beyaz ve kırmızı zeminden oluşmaktadır. İki şerit şeklinde oluşturulan bu bayrak Monako ve Endonezya bayrağına da benzemektedir. 9 Şubat 1990 yılında ülkenin bayrağı kabul edilmiştir. Beyaz ve kırmızı Polonya'nın ilk bağımsızlık ilan simgesi olarak kullanılmaktadır.

Polonya'da Eğitim

Polonya Bayrağı

Polonya’nın bayrağı beyaz ve kırmızı zeminden oluşmaktadır. İki şerit şeklinde oluşturulan bu bayrak Monako ve Endonezya bayrağına da benzemektedir. 9 Şubat 1990 yılında ülkenin bayrağı kabul edilmiştir. Beyaz ve kırmızı Polonya’nın ilk bağımsızlık ilan simgesi olarak kullanılmaktadır. 1831 Rusya ile ülkenin ilk bağımsızlığını ilan etmesi nedeniyle bu renkler tercih edilmiştir. 1918 yılında 1. Dünya savaşı sonrasında Polonya tekrar bağımsızlığını kazanana kadar Polonya üzerinde Rusya kontrolü korumaktadır. 1 Ağustos 1919’da yılında ilk olarak ülke bayrağını kabul etmiştir ve kırmızı üzerinde beyaz renkli çizgilerin olduğu bir bayrak kabul görmüştür.

Polonya Bayrağı Tarihi

Polonya’nın bayrağının tarihi 13. yüzyıla dayanmaktadır. 1 Ağustos 1999’da kabul edilen bayrak sonrasında 1939 yılında Polonya tekrar Rusya ve Almanya tarafından işgal edilmiştir ve bu savaş sonrasında ülke tekrar bağımsızlığını kaybetmiş ve yeniden Polonya bayrağı 1947 yılında Polonya Cumhuriyeti sonrasında dalgalanmaya başlamıştır. 1989 yılında Polonya Cumhuriyeti’nin kurulmasına rağmen bu bayrak değişmeden kalmış ve 2004 yılından bu yana 2 Mayıs Polonya’da bayrak günü olarak kutlanmaktadır.

Polonya Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Polonya bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Bayrağın üst kısmında beyaz alt kısmında kırmızı renk bulunmaktadır ve iki şerit halinde bayrak ülkenin sembolü olarak kullanılıyor. Ayrıca bayrak sembolü üzerinde beyaz iki kartal yerleştirilmiştir. 13. yüzyıla kadar uzanan ülkenin hanedanlık armasını simgelemektedir.

Polonya Bayrağı Renkleri Anlamı?

Polonya bayrağında yer alan beyaz renk beyaz kartalı simgelemekte olup kırmızı ise ülke için ve bağımsızlık için savaşta dökülen kanları sembolize etmektedir. Beyaz renk barışı temsil eder ve kırmızı renkte hemen hemen tüm ülkelerde olduğu gibi bağımsızlık uğruna dökülen kanı sembolize eder.

Polonya Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Beyaz ve kırmızı rengin kullanıldığı bayrak üzerinde 13. yüzyıla dayanan hanedanlık soyunun amblemi olan kartalı simgelemektedir. Polonya bayrağı amblemi neyi anlatmaktadır? sorusuna verilebilecek en güzel cevap beyaz rengin barışı kırmızı rengin ise ülke uğruna dökülen kanları temsil ettiği biliniyor.

Polonya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Bayrakların en büyük özelliği hiçbir değişikliğe uğramadan ve renklerinde hiçbir değişiklik oluşturulmadan çizilmelidir. Polonya bayrağı çizimi kolay bir bayraktır. Kırmızı ve beyaz rengin kullanıldığı bu bayrak bağımsızlığı simgelemektedir.

Polonya Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Polonya bayrağının ilk kez göndere çekiliş tarihi 1990 yılıdır.  Rusya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bir yıl sonra bayrağını oluşturmuştur. 1989 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke 1990 yılında bağımsızlığını elde ettiği ülke bayrağını en son hali ile göndere çekmiştir.

Polonya Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Polonya bayrağı son olarak 1990 yılında ülkeyi temsil etmek üzere göndere çekilmiştir. Günümüz itibariyle bayrak 28 yaşındadır. Polonya bayrağının kabul edilmesi sonrasında 2004 yılından bu yana 2 Mayıs Polonya’da bayrak günü olarak kutlanıyor.

Eski Polonya Bayrakları Nelerdir?

Eski Polonya bayrakları arasında birçok bayrak tasarımı yer almaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Polonya’da Üniversite

    whatsapp1