Polonya Askerlik Tecili

Askerlik yükümlülüğü 20 yaşına gelmiş tüm erkek Türk gençlerinin yerine getirmesi gereken bir vazifedir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı askerlik erteleme işlemleri yapılarak bu vazifenin daha sonra gerçekleştirilmesi imkanı da tanınmaktadır.

Polonya'da Eğitim

Polonya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik yükümlülüğü 20 yaşına gelmiş tüm erkek Türk gençlerinin yerine getirmesi gereken bir vazifedir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı askerlik erteleme işlemleri yapılarak bu vazifenin daha sonra gerçekleştirilmesi imkanı da tanınmaktadır. Yurtdışında yaşayan gençlerin belirli nedenlerden dolayı askerlik erteleme başvurusu gerçekleştirmeleri zorunlu hale gelir. Özel öğrenci statüsü, birden fazla vatandaşlık sahibi olmak, işçi, işveren, gemi adamı veya meslek erbabı kişiler statüsünde bulunmak askerlik erteleme işlemi gerçekleştirmenizi sağlar. Polonya askerlik tecili (erteleme) şartları arasında özel öğrenci statüsü, birden fazla vatandaşlık ve işveren, işçi, gemi adamı veya meslek erbabı olma gibi kriterler ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Askerlik ve diğer vatandaşlık hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve www.konsolosluk.gov.tr varsova.be.mfa.gov.tr/adresinden konu ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Polonya askerlik erteleme işlemi için Varşova varsova.be.mfa.gov.tr/ da bulunan Varşova Büyükelçiliğinden randevu alarak Varşova Büyükelçiliği başvuru evraklarınızla birlikte gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İşveren, işçi ve gemi adamı statüsünde askerlik erteleme işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/g maddesinde de Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan yurtdışı askerlik işlemleri uygulama esasları hakkında özel talimatlar da yer verilmiştir. Askerlik çağı yaş hesaplaması yapılırken gün ay yıl olarak baz alınarak hesaplama yapılır.

Yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi için ilk erteleme başvuruları şahsen ikinci ve sonraki ertelemeler şahsen veya posta ile yapılabilmektedir. Diğer yandan gemi adamı statüsündeki kişilerin ise ilk ve sonraki erteleme başvurularının da şahsen yapılma şartı yer almaktadır. Yükümlülüklerin ve müteakip erteleme başvurularının ilk erteleme tarihinden en az bir ay önce yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bir meslek veya sanat ya da işçi ve işveren statüsünde bulunan kişilerin erteleme başvurularının bağlı bulundukları dış temsilciliklerimize yapmaları gerekmektedir. Bu işlem esnasında gerekli belgeler bölümünde kayıtlı olan gemi adamlarının askerlik işlemlerini yapmaya yetkili dış temsilciliklerimizde başvuru yapması şartı vardır.

Polonya askerlik tecili (erteleme) işlemlerin de erteleme sureleri şu şeklinde belirtilmiştir.

Başvuruda bulunduğu ülkenin vatandaşlığını taşıyan kişiler ile başvuruda bulunduğu ülkede süresiz oturma veya çalışma izni sahibi olanların bir defaya mahsus yapmış oldukları erteleme işlemi tekrar edilmez. Askerlik erteleme işlemi öğrenciler için de farklı belgeler sağlanarak ertelenmektedir. Polonya askerlik tecili (erteleme) işlemin öğrenci vatandaşlarımız için gerçekleştireceklerini eğitim ve öğretiminin devam ettiğini belirten ve eğitim yılı süresini belirten evraklar ile işlemin tamamlanması sağlanır. Tüm bu işlemler Polonya da bulunan Varşova Büyükelçiliği tarafından başvurunuz ile gerçekleştirilir ve bu konuda daha detaylı bilgi almak ve sorunsuz bir şekilde işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlamak istiyorsanız online adresinizden destek alabilirsiniz. Askerlik işleminde olduğu gibi diğer Türk vatandaşlığı işlemlerinde ülkemizin başkonsolosluğuna ve büyükelçiliğine müracaat etmeniz gerekir. Polonya askerlik tecili (erteleme) işlemleri ile ilgili de sizlere destek olabilecek olan online adresimiz hem bilgi hem de hizmet amaçlı her zaman yanınızda olmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Polonya’da Üniversite

    whatsapp1