Ukrayna Bayrağı

Ukrayna bayrağı iki eşit büyüklükte şeritten oluşmaktadır. Üstteki şerit açık mavi renkte, alttaki şerit ise sarı renktedir. Ukrayna bayrağının kabul edilme tarihi 28 Ocak 1992 olup, üzerinde ulusal renkler bulunmaktadır.

Ukrayna'da Eğitim

Tarihi Anlamı

Ukrayna bayrağı iki eşit büyüklükte şeritten oluşmaktadır. Özellikle üstteki şerit açık mavi renkte, alttaki şerit ise sarı renktedir. Bayrağının kabul edilme tarihi 28 Ocak 1992 olup, üzerinde ulusal renkler bulunmaktadır. Tarihi 1948 yılındaki Lviv şehri hanedanlığına kadar uzanmaktadır.

Neden Önemli?

Ukranya bayrağı her ülkenin ayrılmaz bir simgesi olan ulusal bayrağı gibi ve hatta Ukrayna bayrağı tarihi de bulunmaktadır. Bayrağın egemen ve üniter olarak sarı ve mavi renkten oluşmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda Ukrayna’nın farklı bölgelerinde farklı bayraklar olduğu bilinmektedir. Günümüzde de farklı işlemeleri olan bayraklar bulunmaktadır. 13 yüzyılda ulusal bayrak olarak mavi arka plan üzerinde oğul ve altın aslan figürü kullanılan bayrak modeli bulunmaktaydı. Aslan figürü o dönem vatan olarak namus kavramı içinde değerlendirilirdi.

Bölgede Grunwald savaşında egemen olan başka topluluklarda farklı figürler içeren bayrak kullanmışlardır. Kayıtlarda Kazak işaretlerinin olduğu geleneksel motiflere ağırlık verildiği görülmektedir. 1848 yılında Avusturya İmparatorluğu dönemindeki millet ayaklanmasında ise bayrak amblemleri değişime uğramıştır. Ukranya bayrağı özellikle arka plandaki renkler değişmese de çok kez amblem değişikliği olmuştur.

Ukrayna Halk Cumhuriyeti ile birlikte 1918-1920 yıllarında ilk defa ulusal bayrak modeli üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca bu modellerde de mavi arka plan hâkim olup, üzerinde altın desenli işlemeler bulunmaktadır. Özellikle ülkenin ulusal bayrağının ilk çizgilerinin olduğu model ise Hetman Skoropadski tarafından önerilmiş olan, zamanla sembollerle şekillenen mavi renk üzerine sarı şerit şeklinde işlenmiş semboller olan bayraktır.

Ukranya Sovyet Ukrayna’sında ise bayrakta sarı ve mavinin yerine kırmızı renk kullanılmıştır. Ayrıca Kremlin baskısı ve ulusal sembollerin yasaklanması gibi nedenlerle ulusal bayrak uzun süre saklanmıştır. Özellikle 14 Mart 1990 tarihi ulusal bayrağın ilk defa kullanıldığı tarihtir. Yılın Temmuz ayında ise bu bayrak kaldırılmıştır.

23 Ağustos 1991 yılında Ukrayna Ulusal Meclisinde alınan karar ile sarı ve mavi renkteki Ukrayna bayrağı 28 Ocak 1992 yılında resmi olarak onaylanmıştır. Özellikle Ukranya 23 Ağustos 2004 tarihinde çıkarlan kararname ile bu gün bayrak günü olarak belirlenmiştir.

Ukrayna bayrağı hangi renklerden oluşuyor?

Ukrayna bayrağı sarı ve mavi renklerden oluşmaktadır. 1918 yılında resmi olarak mavi ve sarı renkteki bayrağı kabul etmiştir. Ancak 1848 yılından bu tarihe kadar kabul gören bayrağın üst kısmı sarı renk, alt kısmı mavi renkteydi. 1918 yılında ise renklerin yeri değişmiştir. 24 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını Sovyetler Birliği’nden kazanan, milliyetçilik anlamını taşıdığı için Sovyetlerin altında iken bayrak yasaklanmış, farklı bir bayrak kullanılmıştır.

 

Ukrayna bayrağı renkleri anlamı ise, bayraktaki mavi renk barışı ve ülke üzerindeki semayı temsil ederken, sarı renk refah ve buğday tarlalarını temsil etmektedir.

Amblemi neyi anlatmaktadır?

Ukrayna bayrağı amblemi anayasasına göre üç sembol içermektedir. Ulusal bayrağı ülkede bulunan tarım arazilerinin hasat zamanındaki görüntülerden esinlenerek hazırlanmıştır. Bayrağın diğer sembolleri ise ulusal devlet amblemi ve milli marştır.

Bayrağı nasıl çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Özellikle çizmek için eşit büyüklükte yatay iki renk hazırlanmalıdır. Üst kısmı mavi renk, alt kısmı ise sarı renk olarak çizilmelidir.

Ukrayna bayrağının ilk kez göklere çekiliş tarihi

Bayrağın ilk kez göklere çekilişi kabul tarihi olan 1918 yılıdır. Ayrıca bu yıl mavi ve sarı renklerden oluşan bayrak ülkenin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir.

Ukrayna bayrağı kaç yaşındadır?

Bayrağı geçmişi oldukça eski olsa da, son halinin kabul edildiği 1918 yılına göre ayrıca günümüzde 101 yaşındadır.

Ukrayna

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Zaporijya’da Üniversite

  İvano Franskivisk’de Üniversite

  Lugansk’da Üniversite

  whatsapp1