Ukrayna YÖK Denklik

Ülkemizde, denklik ve tanıma, üniversitelerin işleyişi gibi tüm kurumların denetlenmesi işlerini Yüksek Öğrenim Kurulu YÖK denetlemektedir. YÖK tarafından tanınma, üniversitenin yani kurumun bir yüksek öğrenim kurumu olarak kabul edilmesi, bu şekilde bir eğitime uygun görülmesi şeklinde olmaktadır.

Ukrayna'da Eğitim

Ukrayna YÖK Denklik

Ukrayna YÖK Denklik denklik ve tanıma, üniversitelerin işleyişi gibi tüm kurumların denetlenmesi işlerini Yüksek Öğrenim Kurulu YÖK denetlemektedir. YÖK tarafından tanınma, üniversitenin yani kurumun bir yüksek öğrenim kurumu olarak kabul ediyor. Bu şekilde bir eğitime uygun görülmesi şeklinde olmaktadır. Bu öğrencilerle ilgili değil, yurtdışındaki üniversitelerin kurumsal yapıları ile ilgilidir. Öte yandan, YÖK denkliği ise, yurtdışında eğitim görülüyor. Öğrencilerin aldıkları diplomaların, ülkemizde bir üniversite mezunu ile denk kabul edilebiliyor. Buna bağlı olarak denklik belgesi verilmesi işlemlerinden ibarettir.

Ukrayna YÖK Denklik için bazı genel ve özel kriterlerin olduğunu belirtelim. Bunlara haiz olmayan öğrencilerimiz ise denklik için seviye sınavına alınmaktadır. Bu sınavdan, 100 üzerinden 50 puan almak YÖK denklik belgesi almak için yeterlidir.

Ukrayna YÖK Denklik Üniversiteleri bakımından kesinlikle olumsuz bir durum söz konusu değildir. Ukrayna Üniversiteleri, kurumsal yapıları ve eğitim kaliteleri bakımından, YÖK tarafından tanınma şartlarına uygun kurumlardır. Denklik unsurlarının olması için, yurtdışında almış olduğunuz derslerin, örneğin mimarlık eğitiminde almış olabilirsiniz. Ülkemizdeki bir mimarlık fakültesinde almış olduğunuz dersler ile aynı olması gerekir. Eğer dersler noktasında bir eksiklik varsa, bu durumda bu dersleri almalı ve yukarıda belirtilen sınava girmelisiniz.

Ukrayna Üniversiteleri Hakkında

Ukrayna YÖK denklik üniversiteleri için Bologna kriterlerinin ve Avrupa Birliği üniversiteleri olarak kabul edilmelerinin de önemi büyüktür. Bu kriterleri taşımaları, Ukrayna YÖK denklik Üniversiteleri özellileri açısından son derece olumludur.

Ukrayna YÖK Denklik bu noktada, diploma denkliğinin öğrencilerimiz için önemli olup olmadığını da incelemek gerekmektedir. Mezun olduktan sonra direk yurtdışında, eğitim almak isteyebilirsiniz. Ülkede ya da farklı bir yurtdışı ülkede yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda denklik unsuru sizin için çok bağlayıcı olmayacaktır. Bununla birlikte, kariyer hedeflerini direk özel sektöre hedeflemiş olabilirsiniz. Gençlerimiz için de diploma denklik unsurlarının çok fazla önemi olmayabilir. Ancak, tıp ya da diş hekimliği gibi, sağlık eğitimleri gibi daha çok kamu alanında çalışma hedefleriniz olabilir. Bir bölümde kariyer yapmak ve devlet bünyesinde çalışmak istiyorsanız, bu durumda, denklik son derece önemli bir unsur olacaktır. Askerlik noktasında da üniversite mezunu olmanın önemli olduğunu eklemek gerekir. Askerlik sürelerinin belirlenmesi önemli bir süreçtir. Lise ve dengi okullardan mezun olmak ile lisans eğitimi almak arasında ay farkı bulunmaktadır.

Ukrayna YÖK Denklik tarafından, direk olarak denklik unsurlarını taşıyan üniversite kriterleri de bulunmaktadır. Buna göre, URAP University Ranking by Academic Performance, Academic Ranking of World Universities, CWTS Leiden Ranking gibi önemli ve genel geçer anlamda üniversite otoriteleri tarafından kabul edilen kurumlar vardır. Düzenlenen listerde dünyanın en iyi 1000 üniversitesi olan kurumlarda eğitim alan öğrenciler diploma denkliğini alabilirler. Ayrıca, öğrenci yerleştirme sınavlarında alınan puan ve sıralama başarılarına göre denklik unsurları da YÖK tarafından denklik kriterleri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde YÖK denklik başvuruları sadece online sistem üzerinden yapılmaktadır.

ukrayna yök denklik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Zaporijya’da Üniversite

  İvano Franskivisk’de Üniversite

  Lugansk’da Üniversite

  whatsapp1